
FOTO SME - LUBOŠ PILC

Riaditeľ STV Milan Materák sa po šestich dňoch aj so šéfkou spravodajstva Vierou Krúpovou (obaja na pravej snímke) vrátil z pracovnej cesty z Číny a hneď prepustil dve redaktorky Moniku Murovú a Ľubu Lesnú (na ľavej snímke). Materák pred novinárov predstúpil v tričku s nápisom „Wanted“, čiže Hľadaný. O zážitkoch a prínosoch ďalekej cesty však hovoriť odmietol. Tlačová beseda bola venovaná postihom redaktorov, ktorí sa vzbúrili proti vedeniu.
BRATISLAVA - Po pohovore s riaditeľom Slovenskej televízie ďalšie dve redaktorky Monika Murová a Ľuba Lesná a ešte jeden zamestnanec STV. Redaktorky musia odísť aj preto, že o svojich pocitoch zo situácie vo vedení spravodajstva informovali médiá.
Výzvu redaktorov na vyvedenie zodpovednosti voči vedeniu spravodajstva, ktoré pretláčalo do diskusnej relácie predsedu ANO Pavla Ruska, Materák považuje za nešťastnú. Ostatní redaktori však ostávajú, pretože podľa jeho slov každý má „právo na chybu.“ STV im zmení zmluvu a preobsadí miesta v redakcii - redaktori, ktorí informovali o politike, budú vymenení.
Materák je aj naďalej presvedčený, že Beáta Oravcová a Michal Dyttert ohrozili vysielanie, keď odmietli moderovať reláciu O 5 minút 12. „Domnievam sa, že títo ľudia chceli vmanipulovať vedenie STV do tejto situácie. Že táto akcia bola pripravená a zrejme mala priniesť osoh niektorej z politických strán.“ Napriek niekoľkým výzvam odmietol spresniť ktorej.
Zdôraznil však, že on osobne žiadnym tlakom nepodlieha. „Dokladom je hospodárska situácia, v ktorej STV je,“ povedal. Nariadenie, aby bol v spomínanej diskusnej relácii Pavol Rusko, zdôvodnil Materák zabezpečením politickej vyváženosti vysielania.
Kauzu v STV odštartovala diskusná relácia, ktorej témou bol neprijatý ústavný zákon o konflikte záujmov. Redaktori Dyttert a Oravcová odišli z STV, pretože dostali príkaz dodatočne pozvať Pavla Ruska, s čím nesúhlasili. Ruskovu prítomnosť v relácii zdôvodňovala šéfka spravodajstva Krúpová tým, že je na obrazovke STV málo a pre reláciu by bol vhodný, pretože sa ho môže po voľbách tento zákon dotýkať.
Podľa vedenia STV porušili redaktori Chartu spravodajstva a ohrozovali vysielanie. Redaktori si myslia opak. V konflikte s chartou je podľa Moniky Murovej vedenie spravodajstva. Charta totiž zakazuje podnikanie v mediálnom prostredí, čo podľa redaktorov šéfredaktorka Viera Krúpová i jej zástupca Igor Zemanovič porušujú.
Kauza okolo Krúpovej a Zemanoviča prepukla v marci. Obaja hovoria, že v konflikte záujmov nie sú, obchodný register na internete ich uvádza ako činných podnikateľov.
Krúpová je doposiaľ v dozornej rade finančnej spoločnosti AllFinanz Holding. Hoci po prepuknutí kauzy pre SME povedala, že žiadala o výmaz už minulý rok, nestalo sa tak. Posledné zmeny sa v registri udiali v marci tohto roka - Krúpovej sa ale nedotkli.
„Ja o tejto spoločnosti neviem skutočne nič od 1.1. 2001,“ hovorí dnes. Na otázku prečo si nevybavila vymazanie zo spoločnosti, keď konateľom je jej švagor, odpovedala: „Neviem, obráťte sa na nich.“
Zemanovič bol konateľom a spoluvlastníkom v troch firmách. Na otázku SME, či nie je stále v konflikte záujmov, čo charta nedovoľuje, povedal: „V niektorých prípadoch som sa nechal vymazať ako konateľ a spoločník, v niektorých sa zmenil predmet činnosti.“ Spresniť to však odmietol, dodal, že aj to čo urobil, bol len jeho ústretový krok, pretože si myslí, že chartu dodržiaval.
MIRKA HOROBOVÁ