Kofi Annan súčasného umenia

V nemeckom Kasseli, ako sa zdá, nemá tento rok nič vybuchovať ani búchať, len oslepivo svietiť až po hranicu bolesti. Pod žiarivo bielymi reflektormi budú znieť iba tiché zvuky, ktoré tu možno doteraz boli známe len vojakom.


Okwui Enwezor. FOTO – REUTERS


Kubánska umelkyňa chce nechať rozoberať automatické pištole na súčiastky a znovu ich skladať, po sto dní, desať hodín denne. Nie v tréningovom tábore teroristov, ale v priestore podobne neútulnom: na najvýznamnejšej výstave súčasného umenia na svete.

O všetkom, len nie o umení

Veľmi dlho, celé mesiace, sa len hovorilo a hovorilo. Presnejšie, teoretizovalo. Jeden zo spoluzakladateľov festivalu Alfred Nemeczek v marci ubezpečoval, že „určite z toho nakoniec bude naozajstná výstava“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ Documentov Okwui Enwezor, v Európe a Amerike žijúci Nigérijčan, nikdy nerobí presne to, čo sa od neho očakáva. Diskutuje vždy len o tom najvážnejšom a najuniverzálnejšom, „kultúrnej logike globalizácie“ a „dekolonizačných hnutiach“.

Prehliadka Documenta 11 je pripravená s hlbokou dôkladnosťou. Jej riaditeľ usporiadal na štyroch kontinentoch štyri prípravné platformy: vo Viedni a v Berlíne prednášali vlani odborníci z celého sveta na tému Demokracia ako nezavŕšený proces. Druhá platforma sa konala New-Delhi na tému Experimenty s pravdou, tretia v karibskom St. Lucia o Kreolite a kreolizácii a štvrtá v Lagose s titulkom V okbkľúčení: Štyri africké mestá, Freetown, Johannesburg, Lagos, Kinshasa. Tu hovoril významný holandský architekt Rem Koolhaas o chaose v pätnásťmiliónovom Lagose, ktorý nemá infraštruktúru, takže obyvatelia sú odkázaní na vlastnú tvorivosť. Koolhaas nadšene prednášal o tom, že odpad ľudia ručne triedia a recyklujú, ako o novom princípe poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

Reakcia na svet

Zoznam stopätnástich umelcov a umeleckých skupín pozvaných na kasselské Documenta 11 bol nakoniec zverejnený 30. apríla. Ako povedal riaditeľ festivalu, zloženie je „transnacionálne a transgeneračné“. Tretina z pozvaných umelcov pochádza z Indonézie, Japonska, Číny, Kuby či Argentíny a z afrických krajín. Väčšinou však, tak ako Okwui Enwezor, žijú v Amerike alebo v Európe - tak vyzerá globalizácia v umení.

Umelecká verejnosť od riaditeľa festivalu prinajmenšom v posledných mesiacoch očakávala, že sa od neho konečne dozvie niečo konkrétne. Podľa akých kritérií vyberal účastníkov? Čo budú vystavovať? Na žiadnej z jeho prednášok v Berlíne, vo Viedni či v Kasseli sa o tom poslucháči ani novinári zatiaľ veľa nedozvedeli. A na St. Lucia či v Lagose už vôbec nie.

SkryťVypnúť reklamu

Nigérijčan Enwezor hovorí vysoko abstraktne, rýchlou, náhlivou angličtinou. V jeho prednáške sa nespomínajú nijakí umelci, namiesto toho znejú mená ako Le Pen, Chatámí, Usáma bin Ládin. Jeho úvahy vedú celou Európou do tretieho sveta až po Ground Zero. V akom svete dnes žijeme? Ako na to reaguje umenie? pýta sa Enwezor. Jeho cesty po svete mu získali prezývku „Kofi Annan svetového umenia“.

V muzeálnom kontexte

Z toho, čo tvrdí Okwui Enwezor, vyplýva: staré utópie umeleckých avantgárd sa prežili, fundamentalizmus je už radikálnejší než akékoľvek umenie. Umenie sa teda väčšinou končí „v muzeálnom kontexte“ a nemá silu prekročiť inštitucionalizovaný rámec. Zostáva buď inštitucionalizovaným umením, alebo sa rozpustí v iných sférach. Ako sa vôbec môže prejaviť v tejto nestabilnej, neistej situácii?

SkryťVypnúť reklamu

Šancu vidí v diskusii o fenoménoch globalizácie: o rýchlom miznutí vzdialeností, výbušnej blízkosti kolonizátorov a kolonizovaných, nebezpečnej konfrontácii medzi kapitalistickým „západizmom“ a islamským „fundamentalizmom“. Rozmýšľa politicky, no pritom svojím spôsobom tiež „esteticky“, ale jeho poňatie gréckeho slova „aisthesis“ sa blíži skôr k tomu, čo pôvodne v gréčtine znamená - vnímanie zmyslu. Ako sa zmysel umenia mení po jedenástom septembri? Riaditeľa kasselského festivalu mnohí kritizujú, že uvažuje nezrozumiteľne, abstraktne a politicky, ale nikto ho nemôže obviniť z toho, že by nebral veci vážne.

Nad tým, ako bude vyzerať festival Documenta 11, si verejnosť môže lámať hlavu až do otvorenia 8. júna - teda do zajtra. Ako píše nemecký Der Spiegel, „výber pozvaných umelcov zodpovedá ambicióznym koncepciám Enwezorových platforiem: účastníci prehliadky Documenta 11 predstavia hlboko sa zamýšľajúce, vážne, politicky motivované práce.“ Zdá sa, že tu nikto neuvidí čisto estetické hry, ani provokačné výkriky. Okwui Enwezor, ako o ňom napísali nemecké noviny, v umení nepozná žarty.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 232
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 983
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 009
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 950
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 822
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu