
ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL
„Mal som to šťastie, že počas pobytu v Soule pred pár dňami som býval v hoteli so senegalskými futbalistami a už tam som videl, aká pohoda a odhodlanie je v mužstve. Pred šampionátom som predpovedal, že prekvapenie môže prísť z afrického kontinentu a zatiaľ sa to výsledkovo i herne napĺňa. Sedel som aj s Michelom Platinom pred zápasom, ktorý napokon Francúzi prehrali 0:1, a z jeho reči bolo zrejmé, že v tíme nie je pohoda. Vedeli, že ich čaká nesmierne ťažký súper, veď dvadsaťjeden Senegalčanov hrá vo francúzskej lige, a navyše chýbal Zidane.
Senegal aj s Dánskom (1:1) potvrdil, čo naznačil a dokázal proti Francúzom. Svet vtedy prekvapil víťazstvom, dobrým výkonom, organizovanou hrou, na ktorej cítiť ruku európskych trénerov. Africký futbal vôbec výrazne napreduje, už to nie sú len fyzicky dobre pripravené mužstvá, ale majú jasno v taktike, čo je nesmierne dôležité. Ak som pred majstrovstvami tvrdil, že prekvapenie môže prísť z Afriky, vychádzal som zo skúseností, z toho, že svetový futbal poctivo sledujem. Pre mňa to preto až taká senzácia nebola, vedel som, o čom hovorím. Ak niekto sleduje futbal v celosvetovom obraze, nemôže ho potom prekvapiť ani víťazstvo USA nad Portugalskom.
Moje slová napĺňa aj Kamerun. Všetky africké mužstvá hrajú svojím spôsobom tak kvalitne, že ak by nastúpili bez dresov, ani by sme nerozoznali, kto vlastne hrá. Spoliehajú na jednu-dve individuality, na ich hru sa dá pozerať. Ak Európania nehrajú s maximálnym nasadením, alebo nie sú v ideálnej forme, vedia ich Afričania prekvapiť a zdolajú aj mužstvo, o ktorom si my hovoríme, aký je to silný tím.
Zápas Francúzska s Uruguajom (0:0) sa pre Francúzov vyvíjal zle. Jednak nastúpili proti súperovi, ktorý prehral a musel naprávať, a navyše veľmi skoro začali hrať v oslabení. Napokon je podľa mňa pre nich prijateľné, že neprehrali. S Dánskom hrajú vabank. Dánom stačí remíza na postup, Francúzi musia vyhrať. Už to však nie sú tí suverénni majstri sveta a Európy, akých sme poznali. Psychika urobila svoje. Ako favorita ich každý vyprevádzal na šampionát, ako na favorita sa chce každý na nich vytiahnuť. Po jednom nevydarenom zápase začne hrať psychika v ich neprospech, ako by hrala pre nich vtedy, keby sa im zápas vydaril. A v tejto situácii nie je nereálne, že sa po zápasoch v skupinách dočkáme veľkého prekvapenia - vyradenia majstrov sveta a Európy.“ (ja)