Ako sa žije Slovákom v Bavorsku

V Bavorsku našlo svoju druhú vlasť mnoho Slovákov a Čechov. Tých, ktorí v pohnutých časoch museli opustiť bývalé Československo, ale aj tých, ktorí už do Bavorska odísť nemuseli, ale chceli. Ani prví, ani druhí neľutujú.

MARGARÉTA ROSENSTOCK, teologička:

„Bavorsko je obrovské, a tak ako je veľké, je aj protirečivé. Hneď pri mojej prvej návšteve Bavorska ma upozornili, aby som tunajších obyvateľov neoslovovala Bavori - to by bola urážka. My sme totiž boli u “Frankov z Niederbayern„ (Dolné Bavorsko). A tam sa pije na rozdiel od Oberbayern (Horné Bavorsko) víno a ľudia sú tu prevažne evanielici.

Odvtedy ubehlo zopár rokov a ja žijem na “nepriateľskej strane„ v Niederbayern, v južnej časti Bavorska. Niederbayern sa na rozdiel od severu nepýši toľkými známymi mestami ako Würtzburg so svojimi perníčkami či Norimberg so svojim trhom a milovníkom hudby známym festivalom Richarda Wagnera. Oberbayern žije skôr nádherou svojej prírody. Tu nájdeme mekku zimných športov Garnisch Parten Kirchen a rozkošné horské mestečká.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Teraz žijem v Mníchove a viem, že tak ako Niederbayern nie je Oberbayern, tak Mníchov nie je Bavorsko. A čo mi v Mníchove najviac zo Slovenska chýba? Asi taká spontánnosť medzi ľuďmi. Tunajší obyvatelia nikdy nemajú čas, všetko sa musí plánovať dopredu - jednoducho zazvoniť zdola známemu a zaskočiť na krátku návštevu, to neexistuje.“

OTO FILIP, spisovateľ:

„Kedykoľvek prechádzam bavorskou krajinou pod Alpami som Všemohúcemu vďačný, že môžem žiť v krajine 1500 rokov kresťanskej. A aké šťastie, hovorím si, že tu po roku 1945 nevládli boľševici a že tu po sebe nemohli zanechať ekologickú a inú spúšť, ktorá ma dodnes desí, hoci v českom pohraničí, v mesačných krajinách severných Čiech, na mŕtvych hrebeňoch Krkonôš i vo veľkej časti českej spoločnosti.“

SkryťVypnúť reklamu

VIERA NOVELLIOVÁ, matka troch detí:

„Žijeme v Bavorsku už viac ako desať rokov a poznali sme obyvateľov tejto tak rozmanitej krásnej spolkovej krajiny ako úprimných a dobrých ľudí.

Prijali nás tu vľúdne, otvorene. A naše deti by odtiaľto už nikto ani desiatimi pármi koní nedostal…“

JAN SCHNEIDER, básnik:

„Prežil som mnoho krásnych rokov v malej dedinke na Wörthersee, len čo by kameňom dohodil od Mníchova. Miestni ľudia ma prijali vľúdne, hneď ako sme sa oťukali, patril som už medzi nich. Možno to ovplyvnilo i to, že pochádzam z krajiny rybníkov, z južných Čiech. Mám s Bavorákmi najlepšie skúsenosti. A to nehovorím ani o kráse bavorskej krajiny: kopce, jazerá, lesy, zelené roviny…“

JANA WEICKERTOVÁ, tlmočníčka:

„Žijem v Norimbergu, franskej metropole (severná časť Bavorska), historicky zaujímavom a prehľadnom meste, ktoré sa dá veľkosťou porovnať s Bratislavou, odkial pochádzam. Snáď aj vďaka neďalekej českej hranici tu nájdete dosť Čechov a Slovákov, ale žiaľ nie veľa pracovných príležitostí, kde by sa dal niektorý z jazykov uplatniť. Pracovať v Bavorsku znamená ovládať pochopiteľne okrem nemčiny aj angličtinu. A ešte niečo: na všetko potrebujete “papier„. Bez adekvátneho vzdelania to tu nie je vždy ľahké, ale keď je človek flexibilný, vždy sa čosi nájde. Hovorí sa, že ľudia z Bavorska majú svetský vzťah k náboženstvu a mystický k pivu. Keby to bola jediná podmienka integrácie, asi by nebolo ľahšej veci na svete. Obzvlášť Frankovia majú povesť uzavretých a neprístupných ľudí. Keď sa však oslobodíte od predsudkov, nájdete si tu dobrých a spoľahlivých priateľov ako všade inde na svete.

SkryťVypnúť reklamu

(str, mim, zo)

Vážení čitatelia,

spolupráca medzi Bavorskom a Slovenskom funguje príkladne už desaťročie. Úzke kontakty vznikli medzi politikmi, podnikateľmi, médiami, školami, mestami. Tak ako sa to na budúcich partnerov v Európskej únii patrí. Je teda najvyšší čas priblížiť život v najväčšej nemeckej spolkovej krajine aj širšej verejnosti.

Bavorsko preto prichádza za Vami do Bratislavy so všetkým, čo môže ponúknuť - od bavorského piva a špecialít, až po bavorské knihy, hudbu, či tanec. Denník SME a vydavateľstvo Petit Press, ktoré sú s Bavorskom zviazané, Vám radi prinášajú preddavok, aby ste sa na bavorské menu správne naladili.

Príloha vychádza s prispením bavorského ministerstva kultúry.

(r)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 420
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 045
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 491
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 066
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 689
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 656
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu