
Tretí gól Američanov v zápase futbalových majstrovstiev sveta portugalskému brankárovi Victorovi Baiovi. Brian McBride v páde hlavou premieňa center DaMarcusa Beasleyho. Zo stretnutia USA - Portugalsko 3:2. FOTO - REUTERS
Anglický denník Daily Mail pred majstrovstvami sveta 1950 napísal, že iba dva národy sveta nevedia hrať futbal - Eskimáci a Američania. Džentlmenom z Londýna potom zamrzol úsmev. USA na brazílskom šampionáte zdolali v Belo Horizonte Anglicko so slávnymi hráčmi Wrightom a Finneym 1:0.
Majstrovstvá sveta v Spojených štátoch pred ôsmimi rokmi sledovalo priemerne 68 991 divákov. Možnože väčšina z nich si skutočne pochutnávala na popcorne a na zápasy sa pozerala ako na atrakciu. Faktom ale je, že United States Soccer Federation registruje 18 746 977 hráčov nášho európskeho futbalu. Nemci sa môžu pochváliť základňou 6,5 milióna, Anglicko 2,25 milióna, Rusko 3,8 milióna, Brazília 7,1 milióna. Aj v pomere hráč na počet obyvateľov je americká štatistika úžasná. Na Floride napríklad jestvujú aj kluby len z hráčov slovenského pôvodu.
Nie sú to Eskimáci
Futbalisti USA skutočne nie sú Eskimáci, v tomto roku prehrali v Nemecku 2:4, Taliansku 0:1, doma ale vyhrali nad Kórejskou republikou a Ekvádrom. Z dávnejšej histórie (1992) upúta ich víťazstvo nad Portugalskom 1:0. Včera Američania opäť „európskych Brazílčanov“ zdolali (3:2) a minimálne vážne pohrozili odchodom z krajín „futbalovo menejcenných“.
Najväčšou hviezdou premožiteľov Portugalska je Claudio Reyna (nar. 20. 7. 1973) z FC Sunderland, kam prestúpil z Glasgow Rangers. Tento syn argentínskych priťahovalcov (otec hral za slávny Independiente Buenos Aires), ktorý začal hrať futbal už ako štvorročný, proti Figovi a spol. včera pre zranenie nenastúpil. Príchodom stredopoliara z New Jersey sa iste ešte zvýši prevapujúco vyspelá tvorivá sila kolektívu.
V známych kluboch Európy
V známych európskych mužstvách hrá tiež brankár Brad Friedel (Blackburn), ktorý má zasa nemecké korene, a predovšetkým obranca s českými prarodičmi Frankie Hejduk z tímu finalistu Ligy majstrov Bayeru Leverkusen.
Friedel (narodený 18. 4. 1971 v Ohiu) si vyskúšal aj slávnejší anglický dres než blackburnský, v rokoch 1997 - 2000 chytal v Liverpoole (predtým aj v Bröndby Kodaň a Galatasaray Istanbul). Urastený brankár (193 cm/92 kg) po rokoch vytlačil kultového amerického gólmana Tonyho Meolu. Ten robí v Kórejskej republike a Japonsku Friedlovi náhradníka. „Keby mi niekto pred zápasom napísal na lístok výsledok 3:3, rýchlo by som s ním utekal preč a nikomu ho neukázal. Považoval by som ho za nezmysel. Remízu s menším počtom gólov som si vedel predstaviť, víťazstvo ale ťažko,“ hovoril Američan po stretnutí s Portugalskom.
Hejduk sa postupne stal spoľahlivým ľavým bekom Leverkusenu, kam prestúpil po MS 1998, na ktorých hral. Američania síce postupne prehrali s Nemeckom 0:2, Iránom 1:2 a Juhosláviou 0:1, zlý dojem však nezanechali. Boli dobrí v defenzíve, slabí v útoku. Preto ich včerajší vyslovene ofenzívny futbal v prvej časti hry doslova šokoval. Rovnako úžasná taktická vyspelosť.
Rekordér Agoos
Mladý 24-ročný strelec prvého gólu Portugalčanom John O‘Brien sa zasa vypracoval na klasického technického stredopoliara s veľkým akčným rádiusom v amsterdamskom Ajaxe. Práve on robí spoločníka Reynovi pri tvorbe ofenzívy tímu.
Pre 34-ročného obrancu Jeffa Agoosa mohol mať včerajšok trpkú príchuť. „Krásny“ vlastný gól strelou do vinkla svojej bránky (druhý v sieti Friedela) mu spoluhráči iste odpustili. Káže im to aj rešpekt. Jeff hral proti Portugalsku svoje 131. stretnutie v reprezentácii. Obranca sa narodil vo švajčiarskej Ženeve v americkej rodine. Išiel na virginskú univerzitu a ihneď sa za oceánom futbalovo uplatnil. USA reprezentuje na rôznych úrovniach (začínal medzi pätnásťročnými). V tíme dospelých debutoval proti Guatemale v roku 1988.
Americké štatistiky v bohatosti reprezentačných štartov ťažko porovnávať s Európou. USA hrajú nepomerne viac kvalifikačných i priateľských stretnutí. Agoosova bilancia je i tak obdivuhodná.
Fanúšik Ramon Padilla zo Sacramenta po zápase s Portugalčanmi pre agentúru Reuters zdôraznil: „V Amerike ostro sledujeme iba niekoľko športov. Teraz k nim rozhodne pribudol futbal.“ Základňu na to má.
PETER FUKATSCH