ospravedlniť.
Táto jednotka kukláčov vznikla nedávno a nepatrí pod ministra vnútra, ale pod ministra financií, lebo ju zriadil šéf colníc Milan Jasenovec. Šimko považuje jej zásah z februára za škandál, pretože policajti na colnici o zákroku nevedeli: „Veď ich tam mohli naši alebo aj českí policajti postrieľať. Nehovoriac o tom, že zakročili, keď ani neexistovali.“
Oficiálne mala byť jednotka colníckych kukláčov zriadená 21. februára tohto roku, záťah urobila deň potom. Podľa dočasného organizačného poriadku, ktorý má denník SME k dispozícii, sa táto jednotka volá oddelenie služobných zákrokov pod jednotným velením a mala byť zriadená s účinnosťou až od 1. apríla.
„Dočasný poriadok je živá vec, nerozumiem tomu,“ povedal riaditeľ odboru Jozef Luterán, pod ktorého kukláči patria. Popiera, že by zakročili ešte pred tým, ako vznikli.
O zásahovej jednotke písal aj februárový časopis Clo, ktorý však náhle stiahli z obehu. Luterán hovorí, že pre gramatické chyby. Dve strany, ktoré máme k dispozícii, žiadne výrazné gramatické chyby neobsahujú.
Colnícka jednotka má zbrane s právom použiť ich, podobne ako polícia môže odpočúvať alebo sledovať, no nekontroluje ju brannobezpečnostný výbor. Jozef Luterán hovorí: „Nech nás kontrolujú. Bol by som šťastný, keby sem nejaká kontrola po tom všetkom prišla.“
Člen brannobezpečnostného výboru, poslanec Peter Ošváth si myslí, že „ak takúto kompetenciu výbor nemá, treba to urýchlene napraviť“. Podľa zákona o poslancoch si kontrolu odboru môže vyžiadať ktorýkoľvek poslanec.
Minister vnútra Ivan Šimko tvrdí, že v demokratických krajinách je normálne, že ozbrojené zložky existujú pod viacerými ministerstvami. „Mala by však medzi nimi byť dobrá spolupráca, a to sa v tomto prípade nedeje.“ Problém vidí aj v železničnej polícii, ktorú „sme chceli zrušiť“, alebo v obecných políciách, ktoré kritizuje aj Európska únia.
„My konáme vtedy, keď to má vyslovene medzinárodný prvok, dovoz, vývoz, tranzit. Policajti sa orientujú hlavne na výrobu a distribúciu,“ povedal o colníckej jednotke Luterán. Vznik jednotky Slovensku odporučila aj Svetová organizácia colníc, podobné jednotky existujú aj v iných štátoch. Zákrok na česko-slovenskej hranici bol podľa Luterána v poriadku a medzinárodná zmluva s Čechmi nebola porušená.
Povolenie na zásah jednotky vydáva Luterán spolu s generálnym riaditeľom colníc Milanom Jasenovcom. Prípadné sťažnosti na zákrok rieši inšpekcia generálneho riaditeľa colníc. (mož)