BRATISLAVA - Trestné stíhanie Ivana Lexu a ďalších bývalých príslušníkov SIS údajne zapletených do zavlečenia exprezidentovho syna do cudziny nebude pokračovať. Krajský súd v Bratislave včera potvrdil rozhodnutie Okresného súdu Bratislava III o jeho zastavení. Proti rozhodnutiu môže podať odvolanie na Najvyšší súd generálny prokurátor alebo minister spravodlivosti.
Ján Čarnogurský povedal, že krajský súd pravdepodobne rozhodol na základe amnestií Vladimíra Mečiara. Potrebuje sa oboznámiť s rozhodnutím súdu a potom zváži, či podá sťažnosť pre porušenie zákona.
Milan Hanzel včera potvrdil, že sťažnosť podá. Podľa neho je vhodné, aby kauzu uzatvoril Najvyšší súd. Generálna prokuratúra naďalej trvá na svojom výklade rozhodnutia Ústavného súdu, ktorý povedal, že vydanú a publikovanú amnestiu nemožno meniť. Znamenalo by to, že neplatí druhá Mečiarova amnestia, ktorou opravoval svoju prvú amestiu, a ani amnestia Mikuláša Dzurindu, ktorá rušila obe Mečiarove amnestie.
Prvá Mečiarova amnestia sa vzťahovala iba na trestné činy „súvisiace so zavlečením“, a nie na zavlečenie samotné. Preto by podľa Generálnej prokuratúry malo trestné stíhanie vo veci samotného zavlečenia pokračovať.
Podpredseda KDH Daniel Lipšic verí, že rozhodnutie súdu potvrdilo, že jediným spôsobom, ako dosiahnuť doriešenie zavlečenia, je prijatie zrušenia Mečiarových amnestií ústavným zákonom, ktorý KDH predkladá. Ak by sa tak stalo, prípad by sa vrátil na okresný súd. Návrh zákona je v parlamente tretíkrát, ale doteraz neprešiel.
Krajský súd včera rozhodoval aj v ďalšej siskárskej kauze. Lexa je spolu s bývalým riaditeľom divízie SIS Gejzom V. stíhaný za podvod, vydieranie, zneužitie právomocí verejného činiteľa a nadržovanie.
Gejza V. údajne vydieraním donútil šéfa stavebnej firmy, aby mu opravil dom. Krajský súd včera prípad vrátil vyšetrovateľovi.
Káuz tajných služieb síce pre amnestie ubúda, na súdoch sú však aj také, na ktoré sa amnestie nevzťahujú. Ide napríklad o kauzu triptych alebo sabotáž. (mož, sita)