„Komisia viac ako kedykoľvek predtým pevne verí, že do konca tohto roku sa úspešne uzavrú rokovania s desiatimi kandidátskymi krajinami,“ vyhlásil Verheugen.
Reagoval zrejme aj na utorkové vyhlásenia rakúskeho poslanca Hansa Petra Martina, ktorý v Bratislave povedal, že únia v nijakom prípade nestihne do roku 2004 pripraviť prijatie desiatich nových členov. Komisia podľa Martina už pracuje na tzv. únikovej stratégii (exit strategy), ktorá neráta s takým skorým rozšírením.
Podobne ako Martin sa vyjadril aj rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel. Podľa utorkového vydania rakúskeho denníka Die Presse síce zdôraznil, že cieľom únie je uzavrieť rokovania do decembrového summitu v Kodani, ale dodal, že kvalitné rokovania potrebujú čas. Brusel podľa neho pracuje na núdzovom scenári, ak sa časový plán nebude môcť dodržať.
Ešte menej diplomatická bola vicekancelárka a šéfka ultrapravicových slobodných Susanne Riessová-Paserová. Vyhlásila, že únia by si nemala nechať zviazať ruky len preto, aby urobila big-bang (tzv. veľký tresk - rozšírenie o desať krajín).
Verheugen, naopak, zdôraznil, že desať kandidátov dosiahlo výrazný pokrok v posilňovaní administratívnych kapacít a že napríklad pri rokovaniach o poľnohospodárstve jedinou otvorenou otázkou ostávajú priame platby pre poľnohospodárov.
Ako viacerí, aj on však upozornil na problémy, ktoré môže pre proces rozšírenia znamenať odmietnutie zmluvy z Nice v druhom írskom referende plánovanom na jeseň. „Ak Íri povedia nie, bude to veľmi, veľmi vážny problém. Nemám odpoveď na otázku, čo robiť potom,“ povedal Verheugen. (mim, tasr)
Neochota rozšíriť úniu narastá
Podľa informácií denníka SME sa na žiadnej „exit strategy“ ako spoločnom dokumente únie nepracuje. Dáni, ktorí budú predsedať únii na rozhodujúcom summite v Kodani, chcú historický projekt doviesť do úspešného konca.
Skutočnosť, že členské krajiny únie nie sú práve naklonené prijatiu nových členov, je však čoraz zjavnejšia. Diskutuje sa o rôznych alternatívach a posunutie rozšírenia je jednou z nich.
Odráža sa to aj na veľmi ostrej diskusii o reforme poľnohospodárstva, ktorá je pre rozšírenie veľmi dôležitá. Situáciu komplikujú výsledky volieb vo Francúzsku, kde Le Penov úspech zúžil manévrovací priestor. Prezident Chirac zrejme nebude v otázke poľnohospodárstva ústretovejší.
Ďalším otáznikom sú septembrové voľby v Nemecku. Súčasný kancelár Gerhard Schröder sa postavil proti niektorým reformám Európskej komisie, hoci ešte minulý rok predložil návrh na federalizáciu únie. Jeho rival, konzervatívny kandidát CDU/CSU na kancelára Edmund Stoiber síce rozšírenie podporuje, ale nie príliš rýchle. (mim)