o zákonníka vo vláde. SDĽ nemieni prísť na koaličnú radu, kým Dzurindov kabinet európsky zákonník neprijme.
Parlament musí ešte na prelome júna a júla naplniť bohatý program. Čaká sa schválenie mnohých eurozákonov i viacerých poslaneckých návrhov. Generálny sekretár SDKÚ Ivan Šimko povedal, že politika koalície sa bude zlaďovať inak - či už v poslaneckých kluboch v parlamente, alebo cez ministrov vo vláde. „Iste, dlhodobo by takýto stav vyžadoval riešenie. V tejto chvíli nemožno hovoriť, že by to mohlo fungovať dlhodobo, lebo čoskoro budú voľby,“ poznamenal Šimko.
Predseda SMK Béla Bugár povedal, že jeho strana eurodokument opätovne nepodporí. SDĽ pôvodne oznámila dvojstretnutia s koaličnými stranami, ale napokon z nich nič nebolo. Bugár dostal pozvánku na stretnutie, ale SDĽ ho nakoniec zrušila. „Len zbytočne zvyšujú napätie,“ povedal šéf SMK.
SDĽ zahrnula eurodokument aj do predvolebnej agendy. Najnovšie sa v celostranovom novinovom inzeráte pýta, prečo pravicová časť vlády nechce eurozákonník podpísať. Odmieta, že by si ho Slovensko nemohlo dovoliť prijať pre nedostatok peňazí.
Podpredseda SOP Marián Mesiarik si myslí, že už aj vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš posudzuje celú záležitosť inak. „Že treba urobiť analýzu a že oni nie sú proti. Pretože dostali po frniaku od Európskej komisie. Na jednej strane vykrikujú o vstupe do únie, a takúto základnú vec odmietajú,“ hovorí Mesiarik.
Vicepremiér Mikloš však včera povedal, že nepredpokladá, že by sa niečo zmenilo. Podotkol, že zatiaľ nedostal najnovšie analýzy dosahov prijatia Európskeho sociálneho zákonníka.
Minister práce Peter Magvaši zákonník opätovne predloží vláde koncom júna. Ministerstvo už vraj má aj kvantifikáciu jeho dosahov. „Samozrejme, ona už existovala, len nebola sumárna,“ povedal minister.
Sumu, ktorú by štátny rozpočet stálo prijatie zákonníka, však nepovedal.
Na otázku, aký postoj SDĽ zaujme, ak pravicoví ministri zákonník opäť nepodporia, Magvaši odvetil: „Ako vraví profesor Klaus v Čechách, pred voľbami sa strieľa z ťažkých kalibrov.“
Magvaši zdôraznil, že vláda sa v roku 2000 v kapitole Sociálna politika a zamestnanosť zaviazala uznávať hodnoty Európy vrátane sociálnych. Myslí si preto, že pravicová časť koalície, ako aj pracovník Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Miroslav Beblavý si zle vykladajú argument, že eurozákonník je dokumentom Rady Európy, a nie Európskej únie, a preto ho Slovensko nemusí prijať.
IGOR STUPŇAN