
Výbuch autobus úplne zničil. Z plameňov sa podarilo uniknúť len niekoľkým pasažierom. FOTO - TASR/AP
Nie je vylúčené, že ním pretečie izraelská trpezlivosť a namiesto doterajších niekoľkohodinových akcií vyšle židovský štát vojakov na palestínske územia na dlhší čas.
Takýto názor včera vyslovila ministerka školstva Limor Livnatová. Aj podľa izraelského veliteľa Aviho Dichtera treba na palestínske územia vyslať vojská, kým sa nevybuduje bezpečnostná bariéra, ktorá má oddeliť západný breh Jordánu od Izraela. Vláda sa zatiaľ na tom nezhodla, premiér Ariel Šaron aj minister obrany Benjamin ben Eliezer sú za doterajšiu stratégiu: vojaci by mali ostať mimo palestínskych miest a vstupovať do nich len na krátke operácie. Včera Izrael reagoval obsadením Džanínu, v ktorom jeho vojská už raz v apríli ostali niekoľko týždňov.
V Izraeli silnejú aj obavy, že Palestínčania pripravujú akciu veľkého rozsahu podobnú septembrovým atentátom na USA. V Kalkíliji vraj vojaci nedávno zneškodnili silnú nálož, ktorá mohla byť určená na atentát na telavivskú výškovú budovu. V Izraeli okrem toho čoraz viac politikov žiada odvolanie či vypovedanie Arafata a pochybuje o reformách, keď sa páchanie atentátov neskončilo. Arafatovi zatiaľ zostali jeho právomoci, ale Izrael teraz bude ešte hlasnejšie žiadať ich oklieštenie. Šaron sa má v pondelok v USA stretnúť s americkým prezidentom Georgeom Bushom a zrejme ho bude chcieť získať pre plán zbaviť Arafata rozhodujúcich právomocí.
Šéf americkej Ústrednej spravodajskej služby George Tenet, ktorý v utorok rokoval s Arafatom, včera palestínskemu vodcovi odkázal, že ak „nezastaví teroristov, nemôže počítať s americkou intervenciou u Šarona“. Tenet s Arafatom rokoval o reforme, ktorej cieľom je posilniť palestínske bezpečnostné zložky a zaistiť ich akcieschopnosť proti teroristom.
Atentát skomplikuje aj zámery egyptského prezidenta Husního Mubaraka, ktorý chcel počas plánovanej cesty do USA v Camp Davide koncom týždňa získať záruku USA na stanovenie termínu vyhlásenia palestínskeho štátu. Komplikujú sa aj prípravy medzinárodnej konferencie o Blízkom východe. Atentát ostro odsúdilo Rusko, Francúzsko, Grécko, vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničnú politiku Javier Solana i generálny tajomník OSN Kofi Annan.
(čtk)
Rýchla izraelská odpoveď
RAMALLÁH - Izraelská armáda vyslala krátko po atentáte vrtuľníky nad palestínske autonómne mesto Džanín a posádky ostreľovali zatiaľ neidentifikované ciele z guľometov. Z troch smerov vošli do mesta izraelské tanky. Miestni obchodníci po začatí paľby zatvorili obchody a ľudia sa uchýlili do domov, pretože sa obávajú rozsiahlejšej odvetnej operácie. (čtk)