
Päťdňové novorodeniatko spí vedľa balenia antiretrovirálneho lieku Nevirapin, v nemocnici v juhoafrickom Paarle. FOTO - TASR
PRETÓRIA - Delegáti medzinárodnej konferencie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o AIDS sa včera v Kapskom Meste „bezprecedentne priblížili k vakcíne proti africkej forme vírusu HIV“, vyhlásil na záver podujatia šéf Juhoafrickej rady pre lekársky výskum (SAMRC) Malegapuru Makgoba.
Neupresnil ale, koľko z očakávaných 233 miliónov dolárov na vývoj africkej vakcíny sa konferencii podarilo vyzbierať od mimovládnych organizácií.
Vakcína má predchádzať šíreniu vírusu HIV2, ktorý sa vyskytuje len v Afrike a ktorý je podľa skúsenosti WHO agresívnejší ako iné známe formy HIV.
Tie boli doteraz na medzinárodných vedeckých fórach prioritou. Viac ako 98 percent súčasného výskumu AIDS sa podľa Makgobu týka vírusu HIV1, hoci jeho africkou mutáciou HIV2 - je nakazených až 70 percent zo 40-miliónovej celosvetovej HIV pozitívnej populácie.
Z 30 lekárskych štúdií o AIDS sa od roku 1987 v Afrike realizovali len dve. Tretia je podľa šéfa SAMRC naplánovaná na začiatok budúceho roku v Juhoafrickej republike.
Hlavným cieľom dvojdňovej konferencie, ktorá sa v utorok skončila v Kapskom Meste, bolo predstaviť projekt na vývoj vakcíny proti druhu vírusu HIV, ktorý sa vyskytuje v Afrike, a vyzbierať na jeho realizáciu finančnú pomoc. Existujú však obavy, že ak sa aj podarí vyvinúť špeciálnu „africkú“ vakcínu, pre väčšinu Afričanov bude finančne nedostupná. Pri vlaňajšom štarte projektu výskumu pre Afriku v Nigérii, na financovaní ktorého sa podieľa aj Západ, africké vlády poskytli len malé finančné sumy. Práce na vývoji vakcíny sa môžu naplno rozbehnúť, až keď sa zakúpi potrebné vybavenie laboratórií a zaškolia sa výskumníci. PRE SME - ROMAN LIPTÁK