Bern/Paríž 5. júna (TASR) - Zmesou starodávneho a moderného, vlasteneckého nadšenia a šoubiznisu oslávila Británia 50. výročie panovania kráľovnej Alžbety II. A pritom ešte pred piatimi rokmi sa budúcnosť monarchie javila ako nanajvýš neistá a kráľovská rodina sa len s ťažkosťami prispôsobovala meniacej sa dobe, konštatuje francúzsky denník Le Monde, ktorý sa rovnako, ako ďalšie európske denníky, dnes venuje aj skončeným oslavám Zlatého jubilea v Británii.
"Inštitúcii vždy slúži ku cti, keď sa dokáže vyvíjať. Kráľovná vyhľadala pomoc tých najlepších odborníkov na vzťahy s verejnosťou a veľkú pomoc jej poskytol aj premiér Tony Blair, ktorý si uvedomuje, že populárna monarchia je aj pre neho politicky výhodná," pokračujú francúzske noviny.
Le Monde ale varuje britskú panovníčku pred vrtkavou priazňou verejnosti: "V dnešnom médiami ovládanom svete je pozornosť davov veľmi krátkodobá, a to, čo sa dnes oslavuje, sa zajtra môže javiť ako anachronizmus. Atmosféra osláv mohla byť oveľa menej radostná, keby anglické futbalové mužstvo na Majstrovstvách sveta podľahlo Švédsku," dodáva.
Švajčiarsky Le Temps sa snaží vcítiť do pocitov Alžbety II.: "Anglickú kráľovnú museli tieto pozoruhodné okamihy nesmierne potešiť. Úžasný dav ľudí zúrivo mávajúcich britskými vlajočkami dával krikom najavo svoju radosť a vďaku žene, v ktorej vidí stelesnenie britského národa."
Toto oživenie popularity monarchie a predovšetkým kráľovnej v srdciach a mysliach Britov považuje Le Temps za odraz súčasnej doby, ktorá vraj nie je taká ľahkomyseľná a prázdna, ako bol koniec minulého storočia.
"V čase, keď tí, ktorí sú pri moci, majú väčšie sklony k upätosti, kráľovná Alžbeta ako by bola mäkšia, čo potvrdil aj úprimný úsmev na jej tvári po tieto dni. Viditeľne popustila uzdu svojim emóciám, a na vzácny okamih dovolila citu prehupnúť sa cez hradby protokolu," uzatvára Le Temps.