t a počet požičaných kníh sa znížil takmer o štvrtinu. „Čitatelia opúšťajú knižnice, premožení ich obmedzenými otváracími hodinami a zlými zásobami noviniek a bestsellerov. Radšej sa dajú zlákať pohovkami, kapuccinami a zľavami v moderne zariadených kníhkupectvách,“ napísal denník The Guardian.
V porovnaní so stavom pred desiatimi rokmi knižnice podľa správy kontrolórov vydajú na nákup kníh o tretinu menej financií. Polovica týchto zariadení je zle stituovaných a niektoré budovy sú v takom stave, že je lepšie ich zavrieť. Šanca, že nájdete titul, ktorý ste hľadali, je vraj iba šesťdesiat percent. Inšpektori márne pátrali po Bratstve Johna Grishama či populárnej príručke Stephena Hawkinga. Takmer desatina knižníc nemá otvorené ani tridsať hodín týždenne. Národný rozpočet určený knižniciam ale zostáva stabilný. Čosi pozitívne sa predsa len objavilo: v posledných rokoch pribudlo v britských knižniciach viac než desaťtisíc počítačov.
„Keď sa pozriete na tie čísla, vyzerá to veľmi smutne a dôvody na ostrú kritiku tu iste sú; ale aj tak táto štatistika môže viesť k zlepšeniam,“ myslí si Michael Carpenter, spoluautor skľučujúceho zistenia. Knižnice by si vraj mali vziať príklad predovšetkým z kníhkupectiev, ktorým sa v Británii posledné roky darí, a odpozorovali od nich lákadlá, ako sú viditeľné upútavky na knižné novinky a bestsellery. (bbc)