BRATISLAVA - Operácie s väčšou sumou peňazí prostredníctvom internetu alebo telefónu môžu naraziť na problém. Mnohé banky totiž majú určené limity, koľko môžu ich klienti na jedenkrát alebo za jeden deň previesť. Znamená to, že klient si musí platbu rozložiť alebo osobne navštíviť pobočku a zadať prevodový príkaz priamo tam.
Zavádzanie elektronických distribučných ciest má za cieľ nielen zjednodušiť nakladanie s účtom, ale aj znížiť v pobočkách počet klientov, ktorí majú záujem len o jednoduchšie služby - napríklad prevod na iný účet alebo zadanie trvalého príkazu.
Limity na prevody sú podľa predstaviteľov bánk jedným z prvkov pasívnej ochrany účtu klienta, ale aj banky. „Ak by klient napríklad stratil PIN a heslo, mohlo by dôjsť k ich zneužitiu neoprávnenou osobou. Limit ho chráni aspoň čiastočne,“ povedal Pavol Králik z ČSOB. Nie je pritom ničím nezvyčajným, aby si ľudia so sebou všade nosili údaje o svojom účtu.
Limity sú v jednotlivých bankách rôzne. Zvyčajne si klient môže sám vybrať, aká má byť maximálne výška prevodu, ale len v rámci hraníc zadaných bankou. Tie sa líšia aj podľa toho, ako klient potvrdzuje svoje prevody. Ak má len GRID kartu, je to zvyčajne nižšia suma, ako keď používa napríklad elektronický kľúč.
Okrem limitov na jeden prevod majú banky aj obmedzenia, koľko môžu klienti previesť za deň alebo za mesiac. Takže do pobočky budú musieť nielen tí, čo chcú zadať väčší príkaz, ale aj tí, ktorí robia prevody často.
Napríklad ČSOB má v prípade štandardného variantu (heslo a PIN) maximálny súčet všetkých transakcií zadaných cez telefón 300-tisíc korún a týždenný limit pol milióna. Ak peniaze putujú medzi účtami klienta v rámci banky, je to bez limitov.
Slovenská sporiteľňa umožňuje pri použití bežnejšej GRID karty poslať do inej banky naraz najviac 30-tisíc korún a za jeden deň 80-tisíc. Ľudová banka nemá stanovené hranice, určuje si ich klient pri zakladaní internetbankingu. Ak nechce, nemusí mať žiadne. Tatra banka umožňuje previesť 100-tisíc za deň alebo milión za mesiac pri autorizácii GRID kartou alebo milión za deň a desať miliónov za mesiac pri autorizácii pomocou elektronického SecurID.
Kým limity pri telefonickom a internetovom bankovníctve majú chrániť hlavne účet klienta, pri platobných kartách sa zavádzajú aj z dôvodu bonity klientov.