kosu Nitra. Podobné zmluvy existujú v obrátenom poradí, pričom k reálnej platbe nedošlo.
Majiteľ Drukosu František Mojžiš: „Celé je to nezmysel, medzi spriaznenými spoločnosťami, ako je to v tomto prípade, účtovne nie je možné takýmto spôsobom umelo zvýšiť obrat,“ vyhlásil. Na otázku, čo týmito transakciami v skutočnosti sledoval, odpovedal, že to nebude medializovať, pretože nechce odkryť tromfy, ktoré má v pláne použiť na súde.
Za celou kauzou okolo BDV Družstva vidí Mojžiš snahu rozdúchavať paniku okolo Drukosu. Nešpecifikoval, kto by mal na tom záujem, ani či politické, alebo ekonomické skupiny. „Viete, ako je to na Slovensku, je to prepletenec, teda kombinácia obidvoch týchto skupín.“
Na margo údajného presunu 1,3 miliardy korún na skupiny Drukos povedal, že je to takisto nezmysel. „Vždy sme transparentne hovorili, ako nakladáme s financiami. Peniaze nemohli stáť na účte, peniaze musia zarábať,“ dodal.
Denník SME získal kópiu zmluvy o budúcej zmluve o pôžičke s Jaromírom Rudom z roku 1999, podľa ktorej si chcel Drukos od košického podnikateľa Rudu požičať 274,7 milióna korún. „Pán Ruda bol vtedy majiteľom Ekothermalu 99, firmy, ktorá zabezpečovala čistotu mesta Košice. Určite vám nie je známe, ako sa za vtedajšieho primátora Rudolfa Schustera platilo za poskytované služby.“
Ekothermal bol nútený brať si úvery, a tak sa stalo, že sa Ruda stal dlžníkom Drukosu. Ruda vraj v snahe riešiť problém navrhoval viaceré riešenia, jedným z nich bola aj spomínaná zmluva o pôžičke. Z nej vyplýva, že Ruda poskytne Drukosu jednorazovo celú sumu s tým, že splátky Drukosu sa budú započítavať s leasingovými splátkami, ktoré mal Ruda postupne platiť Drukosu. K naplneniu tejto zmluvy však podľa Mojžiša nikdy nedošlo.
KLAUDIA JURKOVIČOVÁ