LUXEMBURG - Európsky súdny dvor včera rozhodol, že vlády členských krajín únie nemôžu predávať štátne podniky s obmedzením akcionárskych práv tých, čo ich kúpia. Toto stanovisko môže mať vplyv nielen na podniky, ktoré sa budú privatizovať, ale aj tie, ktoré už boli predané a štát si v nich nechal zlatú akciu.
V dôsledku tohto rozhodnutia bude pre vlády náročnejšie nejakým spôsobom blokovať vstup zahraničných investorov do bývalých štátnych firiem s tým, že chránia svoje národné záujmy. Okrem toho by malo otvoriť cestu k väčšiemu počtu zahraničných fúzií, ktoré by sa aj vďaka novému zákonu mali stať jednoduchšími.
Rozhodnutie súdu v spore medzi troma štátmi a Európskou komisiou však nebolo jednoznačné. Kým na jednej strane potvrdil, že Francúzsko a Portugalsko nemali právo zabezpečiť si kontrolné mechanizmy pri predaji veľkých verejne prospešných firiem, Belgicko postupovalo správne.
Francúzske a portugalské limity neboli podľa súdu v súlade s európskymi zákonmi zaručujúcimi voľný pohyb kapitálu v rámci únie. Belgicko si však mohlo nechať zlatú akciu v plynárenskej spoločnosti Distrigaz, keďže ju uznalo ako rozumný spôsob na zabezpečenie minimálnych energetických zásob. Táto akcia totiž dáva ministrovi energetiky právo zastaviť presun technických zariadení a operácie s akciami, ktoré by mohli ohroziť národné zásoby plynu.
Európska komisia sa nevie zhodnúť ani na tom, či štáty majú právo nechať si zlatú akciu. Jej zástancovia okrem iného tvrdia, že vlády by mali byť schopné zabrániť predaju firiem spoločnostiam, ktoré vlastnia iné štáty.
Na rozhodnutie súdu čaká ešte niekoľko podobných prípadov. Podľa britskej BBC však po prvých rozhodnutiach môžu prísť aj ďalšie návrhy na prešetrenie prípadov vládneho obmedzovania zahraničných investorov. Jedným z takýchto prípadov je napríklad nemecký automobilový gigant Volkswagen.
(gk)