BRATISLAVA, BRUSEL - Sporenie na dôchodky v druhom, kapitalizačnom fonde asi prekročí hranice Slovenska. K internacionalizácii smeruje celá Európska únia, ku ktorej legislatíve sa postupne približujeme aj my. Prvý signál včera vyslali ministri financií členských krajín únie a dohodli sa na pravidlách, ktoré umožnia penzijným fondom hľadať klientov aj za hranicami.
Pár mesiacov pred zavedením druhého piliera dôchodkového poistenia na Slovensku teda dochádza v Európe k zmenám. Slováci tak asi v budúcnosti nebudú musieť zhodnocovať svoje dôchodkové úspory iba v domácich penzijných fondoch. Po vstupe Slovenska do únie sa k slovu zrejme dostanú aj fondy so zahraničnými licenciami, ktoré tu budú ponúkať svoje produkty.
Odporcov liberalizácie kapitalizačných penzijných fondov v Európe ubúda. Ešte prednedávnom boli proti nej Francúzsko a Belgicko, ale minister z krajiny galského kohúta včera hlasoval za otvorenie trhu s penzijnými poistkami.
Na Slovensku by sme mali komerčný kapitalizačný pilier zaviesť pár mesiacov po vstupe nového zákona o sociálnom poistení do platnosti, teda najskôr na budúci rok. Do penzijných fondov si budú musieť pracujúci Slováci odkladať takmer tretinu svojich dnešných odvodov do Sociálnej poisťovne, zo zvyšných dvoch tretín budú stále platiť dnešným dôchodcom. Postupom času by sa mal pomer odvodov do týchto dvoch fondov vymeniť.
Po predpokladanom vstupe do Európskej únie teda môže nastať situácia, že Slováci si nebudú musieť šetriť na dôchodky v jednom zo štyroch doma licencovaných penzijných fondov, ale využijú produkty španielskeho alebo nemeckého správcu penzijného fondu.
Nová európska legislatíva umožní správcom fondov investovať až 70 percent kapitálu do akcií, ktoré historicky zaznamenávali vysoké výnosy. Spolieha sa pritom na princíp „konzervatívca“ - správcovia teda nemajú žiadne oficiálne obmedzenia, no pri voľbe investície musia prijať rozumné preventívne opatrenia.
Niektoré členské štáty vzhľadom na krízu akciových trhov v posledných dvoch rokoch a kolaps veľkých dôchodkových programov žiadajú investičné limity pre najrizikovejšie aktíva.
TOMÁŠ VELECKÝ