
Ak si záujemca o brigádu nedá pozor, môže namiesto toho, aby si zarobil napríklad pri oberačke hrozna, o peniaze aj prísť. FOTO – ARCHÍV TASR
BRATISLAVA – Pred letnými prázdninami sa vždy objaví plno agentúr, ktoré ponúkajú študentom brigádu v zahraničí. Pri výbere agentúry si však treba dávať pozor. Neraz sa už stalo, že študentov po príchode na miesto čakalo nemilé prekvapenie. Prácu nemali zaistenú a po agentúre sa zľahla zem.
„Záujemca o prácu by si mal v prvom rade overiť, či agentúra, ktorá prácu sprostredkúva, má na tento druh činnosti povolenie,“ radí Andrea Šiková z Informačného centra mladých v Prievidzi. To je podľa nej možné na internetovej stránke www.pohnitesvetom.sk. Povolenie vydáva Národný úrad práce.
Prievidzské centrum má s falošnými sprostredkovateľmi práce skúsenosti. „Nedávno sme tu mali dva prípady,“ hovorí Šiková.
Istý muž z okresu Piešťany ponúkal sprostredkovanie práce v Austrálii, Kanade a USA. Druhým bol muž z Prievidze.
V oboch prípadoch sa poškodení obrátili so žiadosťou o pomoc na centrum mladých, ktoré na páchateľov podalo trestné oznámenie.
„My povolenie máme,“ tvrdí Mária Ševčíková z agentúry, ktorá má vo svojej ponuke najmä hotelové a reštauračné služby.
Len čo je práca v zahraničí vybavená, záujemca dostane pracovné povolenie. Až potom môže požiadať o vízum, ktoré si každý vybavuje sám. Pracovné i cestovné povolenie vybavuje zasa vo väčšine prípadov agentúra.
Ak si záujemca o prácu vybavuje pracovné povolenie sám, udeľuje ho ambasáda krajiny, do ktorej chce vycestovať. Aby ho dostal, musí predložiť konzulátu písomné potvrdenie prísľubu zamestnania od zahraničného zamestnávateľa.
„V žiadnom prípade nedávať pas do rúk cudzím ľuďom!“ varuje Šiková. Stalo sa už, že dievčatám, ktoré odišli do zahraničia, vzali po príchode pasy a ony sa nemohli dostať domov. (sita, joč)