BRATISLAVA - Kliešte prenášajú niekoľko vážnych chorôb, medzi nimi aj kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Proti encefalitíde sa dá účinne očkovať, a hoci najvhodnejší čas je v zime, v skrátenej schéme sa dá vakcinovať aj v súčasnosti. Uviedla to vedúca sekcie epidemiológie Štátneho zdravotného ústavu Eva Máderová. Podľa nej je na Slovensku 33 ohnísk encefalitídy a ročne zaznamenajú do sto prípadov. V minulom roku ich bolo 75. „Napriek rozšíreným možnostiam vakcinácie v posledných rokoch počet ochorení stúpa,“ upozornila Máderová.
Približne dve percentá kliešťov sú infikované encefalitídou, ktorú prenášajú na človeka. Vírus vyvolá zápal mozgových blán, ku ktorému sa môže pridružiť aj zápal mozgu. Od uhryznutia kliešťom po objavenie sa prvých príznakov uplynie sedem až štrnásť dní. Po tomto čase sa prejavia bolesti hlavy, horúčka, slabosť, prípadne vracanie a bolesti v kĺboch, chrbte a končatinách. Podľa lekárov sa zatiaľ encefalitída liečiť nedá, preto liečia iba jej príznaky. Ochorenie väčšinou ustúpi samo. Napriek tomu však asi u šiestich percent chorých zanechá trvalé následky a jedno až dve percentá na ňu zomierajú.
Okrem uhryznutia kliešťom sa encefalitída prenáša aj kozím, kravským či ovčím mliekom, ktoré nebolo tepelne upravené. Očkovaciu vakcínu si pacient musí kúpiť sám, pretože poisťovne ju hradia iba osobám pracujúcim v prírodných ohniskách encefalitídy. (sita)