čných protokolov. Podľa predstaviteľov krajskej samosprávy sú totiž protokoly neúplné, chýbajú v nich registre stavieb. Pre spory je tak zablokovaných približne 23 miliónov korún, určených na stavby, ďalšie 2 milióny sa už v tomto roku vyčerpali.
Kultúra prešla pod samosprávu 1. apríla, v Žilinskom kraji ide o 23 inštitúcií: múzeí, galérií, knižníc, divadiel, hvezdární, osvetových stredísk. Zákon hovorí o dvojmesačnej lehote, dokedy majú byť vyriešené všetky záležitosti súvisiace s prechodom kompetencií.
Lehota vypršala v sobotu, protokoly stále nie sú kompletné.
„Peniaze už máme na účte, ale nemáme podklady, na základe ktorých by sme mohli tie finančné prostriedky uvoľniť,“ hovorí šéf kultúry Žilinského kraja Ján Farský.
Samospráva hovorí o neústretovosti krajského úradu, jeho prednosta Anton Straka oponuje. „Ide o neznalosť problému. Stavby si riadia samotní riaditelia zariadení, ktorí sú investormi a majú celú dokumentáciu. Sú to právne subjekty a zo zákona sú v tejto oblasti úplne samostatné.“
„Sama neviem, kto má komu čo dať. Podľa mňa má krajský úrad všetky papiere. Ale keď nás požiadajú, nemáme problém poskytnúť akékoľvek podklady. Zatiaľ nás však o to nikto nepožiadal,“ hovorí riaditeľka Kysuckého múzea v Čadci Mária Húšťavová.
Jednou z ich expozícií je aj skanzen a originálna lesná úvraťová železnička vo Vychylovke, na ktorú sa už roky zosúva svah. Na spevnenie svahu by mali dostať v tomto roku takmer osem miliónov. „Ak sa to bude takto naťahovať, spadne nám zatiaľ ďalšia časť kopca.“
Komplexnou rekonštrukciou už niekoľko rokov prechádza Budatínsky zámok, na generálnu opravu čaká aj Oravský hrad. Peniaze má dostať aj Považská galéria a Liptovské múzeum.
„Do piatka máme novému zriaďovateľovi dodať podrobné informácie, je to zhrnuté asi do dvadsiatich bodov. Potom tie peniaze už hádam budú,“ povedal riaditeľ Považského múzea Marián Mrva.
ANDREA HARMANOVÁ