
Neurologička Emília Müllerová, na ambulancii ktorej oznam vyvesili, tvrdí, že už nemala inú možnosť, ako žiadať od pacientov dodržiavanie hygieny. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
„Nemyslím si, že je to vhodné riešenie a ako potenciálnu pacientku ma to uráža. Pani doktorka má s hygienou ľudí zrejme zlé skúsenosti, no mala by ich riešiť v ambulancii individuálne. Oznam môže na mnohých ľudí, čo dodržiavajú hygienické návyky, pôsobiť negatívne. Sú to dve strany mince. Za rovnako netaktné považujem, ak niekto ide k doktorovi neumytý,“ hovorí 46-ročná obyvateľka Kremnice.
Neurologička MUDr. Emília Müllerová, na ambulancii ktorej oznam vyvesili, tvrdí, že už nemala inú možnosť, ako žiadať od pacientov dodržiavanie základných hygienických štandardov.
„Ako lekárka pôsobím už dvadsaťpäť rokov, ale situácia sa z roka na rok zhoršuje. Nemyslím si, že sociálna situácia je taká zlá, aby ľudia nemali doma mydlo a vodu,“ hovorí Müllerová. „Nejde pritom o moju osobnú precitlivenosť na tento problém, ale o praktickú stránku. V ambulancii robíme elektromyografie pre celý okres. Vyšetrujeme nervy a svaly na nohách. Elektródy na neumyté nohy nepriľnú, často musíme najprv vyčistiť miesta dotyku s elektródami liehom.“ V mnohých prípadoch ostáva podľa lekárky vata s liehom úplne čierna.
Neurologička dodáva, že nikoho nechcela oznamom uraziť ani diskriminovať. S pacientmi, ktorých sa oznam netýka a hygiena je pre nich samozrejmá, je ochotná o probléme diskutovať a vysvetliť im ho.
Docentka Mária Nemčeková, odborníčka v oblasti lekárskej etiky v Ústave ošetrovateľstva Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine považuje oznam na dverách za nenáležitý. Podľa Nemčekovej odporuje princípu nediskriminovania pacienta a porušuje práva pacienta. Problém nedostatočnej hygieny pacientov v slovenskom zdravotníctve existuje, ale ambulancie majú hľadať cesty, ako ho riešiť diskrétne.
KVETA FAJČÍKOVÁ