Nájdu sa však aj takí, ktorí odporúčania odborníkov neschvaľujú.
Sexuálne abstinovať sú počas bojov v základnej skupine nútení napríklad Taliani. „Ak chce človek dosiahnuť úspech, musí si stanoviť nejaké pravidlá,“ vysvetľoval taliansky tréner Giovanni Trapattoni, ktorý tento zákaz vydal. U vedcov tým vzbudil skôr pochybovačné krútenie hlavou. „Zdržanlivosť v požívaní alkoholu a nikotínu áno, v sexe nie! Už pred päťdesiatimi rokmi boli známi športovci, ktorí niekoľko minút po sexe prekonávali svetové rekordy,“ uviedol profesor berlínskej Humboldtovej univerzity Erwin Haeberle.
Viacero mužstiev na šampionáte rady expertov poslúchlo. Nemci sa môžu v dňoch, keď nehrajú zápas, ľubovoľne stretávať so svojimi manželkami. Čo na schôdzke môžu a nemôžu robiť, to podľa trénera Rudiho Völlera nikto nikomu nenariaďuje. „To, že ich ženy s nimi strávia nejaký čas, znamená kus slobody,“ potvrdil aj tréner švédskeho mužstva Tommy Söderberg. Jeho zverenci sa nemusia obávať celibátu. Špecifický prístup v tomto smere zastáva kouč Američanov Bruce Arena, podľa ktorého si môžu hráči robiť prakticky, čo chcú, pokiaľ pri tom alebo v dôsledku toho neporušia disciplínu. „Predovšetkým nech chodia načas,“ vyhlásil Arena.
Jednoznačné presvedčenie o pozitívnych účinkoch sexu pred športovým výkonom vládne vo francúzskom tábore. Manažér Emile Henri má na to dostatočné dôkazy z nedávnej minulosti. „Na majstrovstvách Európy 1996 manželky neboli prítomné, vypadli sme v semifinále a nálada v mužstve bola agresívna. V rokoch 1998 a 2000 boli ženy hráčov pri tom a v mužstve nebol ani náznak napätia,“ povedal na adresu majstrov sveta a Európy. Naopak, v možnosti kontaktu s manželkami vidí výhody. „Energiu, ktorú v sebe nahromadí hráč, ktorý sa nedostane na ihrisko, môže jeho žena odbúrať.“
Odborníci sú presvedčení, že skôr zdržanlivé postoje trénerov Trapattoniho či Belgičana Roberta Waseigeho, ktorí prítomnosť manželiek v dejisku šampionátu zakázali, majú korene v antických teóriách. „Zákaz sexu pred športovým výkonom by mohol súvisieť s antickým učením o telesných tekutinách. Podľa neho úbytok spermií vedie k oslabeniu rovnováhy štiav v ľudskom tele,“ myslí si berlínsky vedec so zameraním na sexualitu Jakob Pastoetter.
(čtk)