Mimovládky: sme dostatočne profesionálni

Keď je reč o mimovládnych organizáciách, časť ľudí si predstaví mládežníkov, ktorí zbierajú v lesoch odpadky, alebo aktivistov zavesených na chladiarenských vežiach atómovej elektrárne. Mimovládky sa však zaoberajú veľmi pestrou škálou problémov.


Mimovládne neziskové organizácie sa angažujú aj v ochrane zvierat. Tu prebiehajú práce na záchrane sysľov. FOTO – ARCHÍV


„Mimovládne organizácie tvoria akúsi oponentskú a kontrolnú zložku štátnych inštitúcií a pokrývajú tie oblasti, ktoré z rôznych dôvodov nemôže pokryť štát,“ hovorí Juro Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk. „Keď sa začnú vytvárať veľké inštitucionalizované profesionálne organizácie, vzniká len obyčajné zrkadlenie štátnych inštitúcií so všetkými ich chybami. Vedie to k vytvoreniu štátnych treťosektorových organizácií. Máme ich aj na Slovensku.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kde sú profesionáli?

Politici aj štátni úradníci však často vyčítajú zástupcom mimovládnych organizácií, že majú o problémoch, ku ktorým sa kriticky vyjadrujú, iba chabé a jednostranné vedomosti. Mali by sa preto pracovníci tretieho sektora profesionalizovať, povedzme, štúdiom na špeciálnom odbore vysokej školy?

„Tretí sektor nie je vedný odbor, ale časť občianskej spoločnosti,“ hovorí Mária Mistríková z občianskeho zruženia Energia 2000. „Jeho profesionalizácia by nemala spočívať vo vytváraní separátnej skupiny odborníkov na tretí sektor, ale v získaní väčšieho množstva odborníkov zo všetkých vedných odborov, ktorí by dokázali úspešne obhajovať záujmy občanov.“

Šarlota Pufflerová z Nadácie Občan a demokracia hovorí, že mimovládne organizácie robia v rôznych odboroch rozmanité veci a robia ich nielen profesionálne, ale aj tvorivo, pretože nie sú zväzované tým, čím sú obmedzené štátne inštitúcie. „Ony musia robiť to, čo im dovoľuje alebo prikazuje zákon, a mimovládky – teda občania – môžu robiť to, čo nemajú zakázané, preto majú oveľa širšie možnosti. Navyše sú tak oveľa viac motivovaní meniť svet okolo seba.“

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia nechcú byť hlupákmi

„Tretí sektor potrebuje v prvom rade podporu spoločnosti, aby dosiahol morálnu a sčasti aj materiálnu rovnocennosť so štátnymi inštitúciami,“ myslí si riaditeľka Greenpeace Slovensko Ľubica Trubíniová. Aj iní členovia mimovládnych organizácií sú presvedčení, že ľudia často nechápu princípy ich fungovania a to spôsobuje mnohé problémy. Preto si myslia, že by bolo užitočné, aby sa vysokoškoláci aj stredoškoláci dozvedeli viac o právnych normách, fungovaní, financovaní a zmysle organizácií tretieho sektora.

„Keby mladí dostali počas štúdia fundované informácie o práci v mimovládnych organizáciách a mohli by sa v treťom sektore aj priamo profesionálne realizovať, určite by to zvýšilo kvalitu našej práce a postupne aj spoločenskú prestíž,“ uvažuje Ľ. Trubíniová.

SkryťVypnúť reklamu

Nedostatok informovanosti o treťom sektore sa ukázal aj vtedy, keď sme mali možnosť poukázať niektorej z týchto organizácií 1 percento zo zaplatenej dane. Mnohí ľudia si nevedeli vybrať, nevedeli, na základe čoho sa majú rozhodnúť.

Treba porovnávať metódy práce aj riešenia

„Bude asi veľmi ťažké chcieť v rámci vysokoškolského štúdia vychovať manažérov a právnikov špeciálne pre potreby mimovládnych organizácií. Každá z nich je totiž originálom nielen v zmysle cieľov a zamerania, ale najmä štýlu, rytmu a tempa práce,“ hovorí Juraj Zamkovský z Centra pre podporu miestneho aktivizmu v Ponickej Hute. „My nepotrebujeme, aby univerzity vychrlili každý rok tridsať „profesionálov pre prácu v treťom sektore“. Prospešnejšie by bolo, keby študenti mali možnosť priebežne konfrontovať názory svojich pedagógov s postojmi mimovládnych organizácií, ktoré sa príslušnej téme venujú v praxi. Mohli by napríklad v rámci výučby analyzovať, ako tretí sektor rieši konkrétne prípady, aké metódy používa.“

SkryťVypnúť reklamu

MONA GÁLIKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 309
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 339
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 908
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 868
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 390
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu