Bratislava 4. júna (TASR) - Spoločný parlamentný výbor (SPV) Európskej únie (EÚ) a SR dnes na 13. zasadnutí v Bratislave prvýkrát vo svojej histórii neprijal záverečnú deklaráciu a odporúčania.
V konečnom hlasovaní totiž navrhovaný text podporila len polovica členov výboru za Európsky parlament. SPV po dohode napokon prijal dodatočné Vyhlásenie k 13. stretnutiu, ktoré textom až na malé úpravy kopíruje znenie navrhovanej deklarácie.
Jedným z dôvodov neschválenia záverečnej deklarácie a odporúčaní bolo zo strany europoslancov nezaradenie výzvy na účasť slovenských občanov na nastávajúcich parlamentných voľbách, ktorú presadzoval spolupredseda výboru za EP Hans Peter Martin. Podľa nej mal SPV vyzvať na účasť na plebiscite všetkých občanov, ktorí si mali byť pri hlasovaní vedomí, že zmluva o vstupe SR do EÚ musí byť ratifikovaná všetkými členskými krajinami. V návrhu výzvy sa pripomínalo, že všetky krajiny EÚ musia byť presvedčené, že SR splnila tzv. kodanské kritériá. "V opačnom prípade by ambície stať sa členom EÚ mohli byť zmarené," uvádzalo sa v návrhu. Takúto formuláciu však zamietla slovenská časť výboru. "Mechanicky dnes vracať SR do roku 1997 a formulovať takýto druh ohrozenia nie je správna politická analýza," uviedol pred novinármi slovenský spolupredseda výboru Peter Weiss.
Výbor napokon prijal vo vyhlásení kompromisné znenie výzvy. Účasťou na septembrovom hlasovaní by občania mali prevziať zodpovednosť za demokratický vývoj v SR a zabezpečiť politiku novej vlády, ktorá bude podporovať vstup do EÚ.
Ďalším dôvodom na neprijatie záverečnej deklarácie a odporúčaní bol nesúhlas britských poslancov s formuláciou, že Konvent o budúcnosti EÚ pripravuje "ústavný" základ umožňujúci rozšírenie. V dnes prijatom vyhlásení sa táto pasáž nenachádza.