Pondelok, 14. jún, 2021 | Meniny má VasilKrížovkyKrížovky

Ľudia oslávili príchod milénia na Zemi i vo vesmíre

Miliardy ľudí oslávili príchod nového tisícročia v uliciach svojich miest. Oslavy boli pritom ďaleko lacnejšie ako tie minuloročné. Príchod nového roku 2001 a tretieho kresťanského tisícročia zároveň obyvatelia Zeme privítali ohňostrojmi a hlučnou zábavou


Mladý Belehradčan hlasitým výkrikom oslavuje príchod nového milénia. Srbi majú o jeden dôvod na oslavu viac. Do nového tisícročia vkročili bez Slobodana Miloševiča na čele štátu. FOTO – REUTERS


Zamestnanec moskovských komunálnych služieb zbavuje centrálne moskovské námestie Manežnaja od prázdnych fliaš zo šampanského a piva, ktoré tu zanechali účastníci silvestrovských osláv. FOTO – TASR/EPA


Japonská matka spolu so svojou dcérou zapaľujú v Hirošime sviečky, ktoré majú symbolizovať mier v novom tisícročí. V pozadí vidieť pamätník atómovej bomby, ktorú na sklonku druhej svetovej vojny v roku 1945 na toto japonské mesto vrhli americké bombardéry. FOTO – REUTERS

Skryť Vypnúť reklamu

Miliardy ľudí oslávili príchod nového tisícročia v uliciach svojich miest. Oslavy boli pritom ďaleko lacnejšie ako tie minuloročné. Príchod nového roku 2001 a tretieho kresťanského tisícročia zároveň obyvatelia Zeme privítali ohňostrojmi a hlučnou zábavou.

V Česku bez problémov

Bez väčších problémov a vážnejších zranení oslávili občania Českej republiky príchod nového roku a nového milénia. Rekordný záujem o privítanie nového milénia v Prahe prejavili turisti z celého sveta – najatraktívnejším miestom bol Karlov most, kde sa okolo polnoci nedalo už ani pohybovať. Najviac oslavujúcich bolo v Prahe na Staromestskom a Václavskom námestí. Podľa pracovníkov pražskej záchrannej služby ošetrovať museli len menšie zranenia a drobnejšie popáleniny, pod ktoré sa podpísal alkohol a nesprávna manipulácia so zábavnou pyrotechnikou.

Skryť Vypnúť reklamu

V Ostrave, kde okrem iného zaznamenali rekordný počet návštevníkov záchytných staníc, sa jeden z oslavujúcich na námestí popálil svetlicou. Najvážnejšie zranenia utrpel v jednej z mestských častí Ostravy opitý chodec, ktorého zrazilo auto.

Poliaci oslavovali za zvuku

mazúrky i pod zemou

Poľská metropola vstúpila do nového tisícročia s veľkolepým ohňostrojom a za zvukov mazúrky skladateľa Stanislawa Moniuszku. Najdôležitejšou časťou osláv bolo spustenie hodín tisícročia, ktoré s ciferníkmi väčšími ako má svetoznámy londýnsky Big Ben, začali ukazovať presný čas vo výške 165 metrov na budove mestskej dominanty – Paláca kultúry.

Nový rok na námestí Defilad pred Palácom kultúry podľa novinárskych odhadov privítalo viac ako 100-tisíc ľudí, hoci usporiadatelia očakávali rovnako ako vlani približne 80-tisíc oslavujúcich. Pred úzkymi priechodmi v bariérach, ktoré mali zabrániť nekontrolovateľnému pohybu ľudí na námestí, tak vznikla nebezpečná tlačenica. Mnoho osôb muselo preto vyhľadať lekársku pomoc. Nenaplnil sa ani prísľub polície, že na miesto oslavy sa nedostane alkohol v sklenených fľašiach.

Skryť Vypnúť reklamu

Nový rok privítali stovky ľudí v bývalých soľných baniach v Bochni pri Krakove. Slávnosti sa tu konali v hĺbke 250 a 125 metrov pod zemou v obrovských podzemných sálach, ktorých výzdobu vytesali priamo do soľných stien.

V Berlíne milión ľudí na uliciach

Podobne ako v posledných rokoch pripravila staronová nemecká metropola najväčšiu pouličnú silvestrovskú párty v krajine. Okolo jedného milióna ľudí uvítalo v mraze nový rok 2001 na magistrále Unter den Linden (Pod Lipami) dlhej tri kilometre.

Samotné oslavy sa zaobišli bez vážnejších incidentov a stovky nasadených policajtov a požiarnikov nával návštevníkov úspešne zvládli. Vyvrcholením bol ohňostroj pri 69 metrov vysokom Víťaznom stĺpe z minulého storočia, ktorý pripomína víťazné vojny militaristického Pruska.

Skryť Vypnúť reklamu

Včera ráno pri bráne odštartovali už tradičný štvorkilometrový novoročný beh. Na dobročinnej akcii, pri ktorej sa nemeral čas, patril k najprominentnejším účastníkom minister zahraničných vecí Joschka Fischer.

Väčšie oslavy sa odohrali i v prístavnom Hamburku, kde presne o polnoci zazneli stovky lodných sirén.

Paríž so svetelnými efektmi

Aj napriek výdatnému dažďu sa na parížskych Champs-Elysées zhromaždil polmiliónový dav. Ľudia popíjali šampanské, zatiaľ čo sa Eiffelova veža obliekla do modrej farby. Niektoré agentúry označili šarmantné francúzske svetelné efekty za atraktívne aj napriek nepriazni počasia. V Štrasburgu a Mulhouse na východe Francúzska skončilo pri nočných oslavách v plameňoch viac ako 80 automobilov.

V Británii Škóti ukázali,

Skryť Vypnúť reklamu

že sa vedia zabávať

Snehové prehánky, mrznúci dážď a prudký vietor prinútili organizátorov zrušiť novoročné oslavy v niekoľkých britských mestách, vrátane Liverpoolu a Belfastu. V Londýne sa zišlo 80-tisíc ľudí na Trafalgarskom námestí, kde Big Ben aj napriek nepriaznivému počasiu odbil koniec starého a začiatok nového roka. Na britských ostrovoch sa najväčšie oslavy konali v škótskom Edinburghu, kde sa na oslavy Hogmanay, čo podľa lingvistov znamená Svätý mesiac alebo aj Nové ráno, zhromaždilo viac ako 100-tisíc ľudí.

Najväčšia londýnska silvestrovská párty sa pravdepodobne konala v Greenwichi v blízkosti Dómu tisícročia, ktorý v posledný deň roku 2000 uzavrel svoje brány. Vzhľadom k nepriaznivému počasiu dali mnohí obyvatelia britskej metropoly prednosť oslavám doma. Obyvatelia škótskej metropoly svojou početnou účasťou tak zatienili i londýnske oslavy.

Skryť Vypnúť reklamu

V Grécku krstili euro

Kolíska demokracie – Grécko – oslávila s príchodom nového milénia aj vstup do Európskej menovej únie (EMÚ), keď svoju ekonomiku po intenzívnom úsilí kvalifikovalo do eurozóny ako jej dvanásty člen. Tisíce Grékov slávilo poslednú noc tisícročia pri ohňostroji a tancom na hlavnom aténskom námestí Syntagma. V obchodoch sa už včera ráno objavili ceny tak v drachmách, ako aj v eurách.

Prvým Španielom nového

tisícročia je černoško

Chuť oslavovať dali najavo aj Španieli. Už tradične sa obyvatelia Madridu zhromaždili v okolí Puerta del Sol, kde dali svoje zbohom odchádzajúcemu tisícročiu. Dôvod na oslavu bol aj preto, že dva dni pred príchodom nového roku počet Španielov po prvýkrát prekročil magickú hranicu 40 miliónov. Prvým Španielom nového milénia sa však stal černoško. Jeho matka – pôvodom z Rovníkovej Guiney – ho krátko po polnoci porodila v Madride.

Skryť Vypnúť reklamu

Oslavy v New Yorku

sú vraj najlepšie

Legenda svetového boxu Muhammad Ali sa zúčastnil na tradičnej rozlúčke so starým rokom na newyorskom námestí Times Square. Na námestí sa zhromaždilo približne polmilióna ľudí, aby sledovali tradičný pád veľkej svetelnej lopty visiacej na stožiari vysoko nad najvyšším domom námestia, ako sa pomaly posúva každou sekundou k číslici 2001. Tlačidlo, ktorým sa začal pád svetelnej lopty, v tomto roku stlačil práve bývalý svetový šampión v ťažkej váhe.

Tradícia pádu veľkej svetelnej lopty na Nový rok sa v New Yorku datuje od roku 1907. Zatiaľ nikdy nič túto tradíciu nenarušilo.

V Rusku zaznela

staronová hymna

Búrlivé oslavy nového tisícročia so staronovou hymnou zažila Moskva. Pri chráme Vasilija Blaženého na Vasiljevskom vŕšku sa podľa policajných údajov zhromaždilo 35-tisíc ľudí, ktorí zažili nevídanú svetelnú show. Desiatky tisíc ľudí, ktorí mohli priamo na námestiach sledovať prejav prezidenta Vladimira Putina, oslavovali na centrálnej Tverskej triede a na mnohých námestiách. Polícia uviedla, že žiadne mimoriadne udalosti pri oslavách nezaregistrovala. Hospitalizovaných bolo 26 ľudí, všetci pod silným vplyvom alkoholu. Na poriadok v Moskve dohliadalo okolo 5-tisíc policajtov. Miestami tvorili kordóny a regulovali pohyb ľudí, hlavne smerom k Červenému námestiu. Zadržaných bolo 78 opitých účastníkov osláv, ktorí vraj porušovali poriadok na moskovských uliciach.

Skryť Vypnúť reklamu

Austrália oslávila storočnicu

Austrálčania oslávili príchod roku 2001 veľkolepým ohňostrojom na moste Harbour Bridge v Sydney. Niekoľko tisíc ľudí sa zabávalo aj na neďalekej pláži Bondi Beach. Scéna v okolí Harbour Bridge a neďalekej svetoznámej Opera House, keď rodiny s deťmi, tínedžeri aj policajti sledovali paletu svetiel na rozžiarenej nočnej oblohe, pripomínala slávnostné chvíle, ktoré mesto len prednedávnom zažívalo pri letných olympijských hrách. Veľkým ohňostrojom si tak Austrálčania pripomenuli 100. výročie austrálskej federácie.

Číňania sa tešia na rok hada

V Číne pri príležitosti začiatku nového roka zorganizovali laserovú show a masovú svadbu pri Veľkom čínskom múre. Prezident Ťiang Ce-min pri tejto príležitosti vyjadril nádej na opätovné zjednotenie s Taiwanom. Čínska komunistická strana súčasne opäť zdôraznila, že je jedinou silou, ktorá je schopná viesť krajinu.

Skryť Vypnúť reklamu

Z Petronas Towers zoskočilo

15 parašutistov

Dva rekordy v jednom – tak by sa dal nazvať výkon 15 parašutistov počas silvestrovskej noci v malajzijskej metropole Kuala Lumpur. Niekoľko okamihov pred koncom posledného dňa roku 2000 skočili z mrakodrapu Petronas Towers a na zemi pristáli už v treťom tisícročí – 1. januára 2001.

Rio de Janeiro privítalo

rok 2001 sambou

V karnevalovej atmosfére vstúpili o polnoci do roku 2001 obyvatelia brazílskeho Rio de Janeira. Na svetoznámej pláži Copacabana vybuchovali ohňostroje a znela samba.

Počas búrlivých osláv bolo podľa brazílskej polície zranených 71 ľudí. Mnohí z nich utrpeli popáleniny, keď návštevníci luxusného hotela Meridien zo strechy zhadzovali pyrotechniku na zabávajúci sa dav.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo vesmíre sa so starým

rokom rozlúčili 15-krát

Rusko-americká posádka vesmírnej stanice ISS 15-krát obletela Zem a presne toľkokrát sa rozlúčila so starým rokom, storočím a tisícročím. Kozmonauti Sergej Krikaľov a Jurij Gidzenko z Ruska a Američan Bill Shepherd začali oslavovať nový rok o 13.00 v nedeľu SEČ a so storočím sa definitívne lúčili takmer deň. „Každých 24 hodín obletí vesmírna stanica Zem a posádka si tak 15-krát mohla pripiť,“ povedal Viktor Blagov, šéf letového programu posádky. Kozmonauti boli k sebe tolerantní, lebo osobitne oslávili príchod nového tisícročia podľa ruského a neskôr i amerického času.

Z hotelového telefónu v rakúskych Alpách zaželal všetko dobré členom posádky prezident amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Daniel S. Goldin. Ako sám prezradil v rozhovore pre rakúske denníky, zatelefonoval trojčlennej posádke Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), ktorá obieha Zem enormnou rýchlosťou, a stačil mu na to len obyčajný hotelový telefón.

Skryť Vypnúť reklamu

(tasr, čtk, reuters, taa)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Hudbou proti holorubom.
 3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 4. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 5. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 9. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Hudbou proti holorubom.
 3. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 4. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 5. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 6. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 7. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 10. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 11 094
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 10 108
 3. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 896
 4. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 719
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 583
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 8 366
 7. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 912
 8. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 7 798
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 275
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 369
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu