lne zmenila; obchodníci s účastinami začali viac kupovať, ako predávať. Základný smer trendu uplynulých dní je pozitívny: akciové kurzy tendenčne stúpajú.
Konkrétne: Koncom marca klesol hlavný ukazovateľ „starej“ ekonomiky Dow Jones Industrial Average tesne pod hranicu 9400 bodov. V poslednom čase sa viac-menej pokojne vyniesol nad úroveň 11 000 bodov. Vzrástol teda o takmer 20 percent. Dominantný barometer „novej ekonomiky“ Nasdaq Composite (index vyše 5500 info-technologických účastín) sa začiatkom apríla prepadol na 1640 bodov. Z tejto čiernej diery vystrelil razantným tempom, keď v minulých dňoch preskočil cez 2200 bodov. Explodoval teda o 35 percent
Takže: Prvý cieľ (podporiť akciové kurzy a tým podať pomocnú ruku stagnujúcej osobnej spotrebe v Spojených štátoch, ktorá je extrémne dôležitým konjunkturálnym faktorom) dosiahla washingtonská ústredná banka pomerne bezproblémovo. Dôvod je zrejmý: Ak úroková miera klesne na 4 percentá, ako je to teraz, a miera inflácie je približne na takej istej úrovni, potom centrálna banka vlastne rozdáva bankám (t. j. burziánom) peniaze zadarmo - a tí ich obratom ruky investujú na parkete. Stúpa dopyt po účastinách a tým aj ich kurz.
Druhá méta (všeobecné naštartovanie konjunktúry) bude omnoho ťažšie dosiahnuteľná a ekonomika ju pocíti s miernym oneskorením. Znížením úrokovej miery sa v podnikovej sfére národného hospodárstva zlacnia úvery. Podniky musia menej splácať za kredity na modernizáciu jestvujúcich a/alebo výstavbu nových výrobných prevádzok. Tento efekt si však žiada čas. Podľa skúseností ekonomických odborníkov ide o sklz 6 až 9 mesiacov. Až po tomto období sa definitívne ukáže, či zníženie úrokových sadzieb skutočne malo zamýšľaný priaznivý vplyv na priebeh konjunktúry, na reálnu ekonomiku.
Práca ústredných bankárov je teda extrémne háklivou záležitosťou: Musia do posledného detailu poznať ako zmýšľanie burziánov, tak aj správanie podnikových manažérov. Inak by nikdy netrafili trojediný cieľ: zachovať prípustnú mieru inflácie, citlivo usmerňovať rast hospodárstva, aby jeho dynamika nebola priveľká či primalá, a súčasne dbať na to, aby nedošlo ku krachu na burze, ktorý by mal cez prepad spotreby negatívny vplyv na ekonomickú konjunktúru.
V kocke z burzového pohľadu: Tohtoročný doterajší päťskok znižovania úrokov pomohol aktérom na parkete pozviechať sa z dusivej apatie po krachu vlani v marci. Navyše sa na obzore začínajú vynárať prvé nepriame náznaky ďalšieho zníženia úrokových sadzieb. Cesta k pokračovaniu rastu hodnoty účastín (spôsobeného výlučne nízkymi úrokmi) je teda v podstate voľná - z pohľadu úrovne úrokovej miery ako kľúčového makroekonomického ukazovateľa. O definitívnom ozdravení akciových trhov budeme však môcť hovoriť až vtedy, ak sa obráti situácia na podnikovom fronte: ak začnú firmy v dôsledku nízkych úrokov mohutnejšie investovať, predávať moderné výrobky a následne znovu generovať zisk, až potom sa môžu akciové kurzy oprieť o druhý pilier - podnikový zisk je totiž najdôležitejším mikroekonomickým faktorom podmieňujúcim pohyb hodnoty účastín.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov