
Anatolij Kinach - budúci premiér Ukrajiny? FOTO - TASR/AP
KYJEV - Šance prezidenta Ukrajinského zväzu priemyselníkov a podnikateľov a zároveň predsedu rovnomennej strany Anatolija Kinacha (46) obsadiť post nového premiéra krajiny zostávajú pred utorkovým hlasovaním v parlamente naďalej otvorené. Od predloženia svojej kandidatúry prezidentom Leonidom Kučmom mal takmer týždeň na konzultácie s jednotlivými frakciami a skupinami v parlamente, aby získal ich podporu.
Po tom, čo parlament pred vyše mesiacom vyjadril nedôveru vláde reformátora Viktora Juščenka hlasmi proprezidentských centristických subjektov spolu s komunistami, sa plne ukázalo, že dohodnúť sa na novom premiérovi a sformovaní kabinetu bude oveľa ťažšie, ako odstrániť Juščenkovu vládu. Po rokovaniach s prezidentom sa súperiace zoskupenia centristov nedokázali ani len dohodnúť na jedinom kandidátovi.
Hlasy oligarchov nestačia
Po faktickom rozpade bývalej nestabilnej stredovo-pravicovej parlamentnej väčšiny majú proprezidentské subjekty už len 197 poslancov v 450-člennom parlamente. Ide o osem frakcií a skupín sústredených okolo Pracujúcej Ukrajiny na čele so Serhijom Tyhypkom a Sociálnodemokratickej strany Ukrajiny prvého podpredsedu parlamentu Viktora Medvedčuka. Najviac zastupujú záujmy domáceho veľkokapitálu a na Ukrajine im prischla prezývka oligarchovia. Kinach ako typický predstaviteľ tohto prostredia sa môže spoľahnúť na podporu príbuzných politických síl, ak dodržia svoje predbežné sľuby. V jeho prospech hovorí aj to, že ako člen frakcie Národnodemokratickej strany (NDP) expremiéra Valerija Pustovojtenka nie je priamo spojený s oboma hlavnými konkurentmi centristov. Na schválenie parlamentom však potrebuje minimálnu väčšinu 226 hlasov, ktorými proprezidentské frakcie a skupiny už nedisponujú. Pred záverečnými konzultáciami pred hlasovaním poslancov mal vraj Kinach zabezpečenú podporu 210 poslancov.
S komunistami bez reforiem
Najväčšia frakcia Komunistickej strany Ukrajiny (KPU) so 112 mandátmi sa podľa jej lídra Petra Symonenka o podpore Kinacha doteraz jednoznačne nevyjadrila. Všeobecne je to pre ňu aj vzhľadom na jeho vzťahy s mnohými tzv. červenými riaditeľmi podnikov prijateľnejší kandidát ako pôvodne druhý hlavný uchádzač o kreslo premiéra Tyhypko. Ten medzitým oznámil, že členom novej vlády byť nechce. Očakávalo sa, že by sa mohol stať prvým vicepremiérom.
V prípade, že Kinacha podporia aj komunisti, ktorí sa doteraz nezbavili nánosu starej boľševickej propagandy sovietskeho štýlu, možno zrejme zabudnúť na pokračovanie reforiem začatých Juščenkovou vládou. Zásadne by sa prehodnotili vzťahy Ukrajiny s medzinárodnými finančnými inštitúciami a krajina by sa ekonomicky a politicky ešte viac zblížila s Ruskom.
Svedčia o tom aj terajšie Kinachove vyhlásenia. Orientácia na Moskvu a hospodárske väzby s ruskými partnermi totiž najviac spájajú nie až tak celkom protichodných komunistov a oligarchov. Akiste nie náhodou prichádza teraz na Ukrajinu v osobe nového ruského veľvyslanca bývalý premiér s veľkým ekonomickým vplyvom Viktor Černomyrdin.
Úradnícka vláda do volieb
Štyri pravicovo-centristické frakcie s 80 poslancami, ktoré hlasovali proti vysloveniu nedôvery Juščenkovej vláde a oznámili prechod do opozície voči prezidentovi, upozorňujú na hrozbu komunisticko-oligarchického režimu. No sami nechcú jeho vzniku zabrániť. Baťkivščyna exvicepremiérky Julije Tymošenkovej rovnako ako Ľudové hnutie Ukrajiny (NRU), Ukrajinské ľudové hnutie (UNR) a Reformy-Kongres radšej opakovali, že Kinacha ani iného kandidáta okrem Juščenka nepodporia. V hre sú však aj hlasy 44 mimofrakčných poslancov a 16 socialistov.
Kučma oznámil, že ak kandidát neprejde, vymenuje úradujúceho premiéra a vládu až do parlamentných volieb v marci 2002. Kinach vyslovil záujem aj o toto poverenie, ak ho parlament neschváli za plnohodnotného premiéra.
PRE SME - MARTIN BENKO