
Fanúšikovia futbalových majstrovstiev sveta sa zatiaľ dobre bavia - na turnaji vidia ofenzívny futbal a padá veľa gólov. FOTO - REUTERS
Prekrásny sapporský krytý štadión skoro spadol, keď futbalisti Saudskej Arábie vystrelili na nemeckú bránku prvý a posledný raz v zápase. Mohutné jačanie sa ozývalo vždy, keď sa im podarilo prekročiť polovicu (stretnutie SRN - Saudská Arábia 8:0).
Usporiadatelia si rozdelili priazeň k cudzincom na rovnaké kôpky. Dvadsaťsedemročný taxikár Čoj Il-jong v Kwangdžu sa pred stretnutím Španielsko - Slovinsko (3:1) nadchýnal: „Iker Cassilas (brankár Realu Madrid i reprezentácie) je úžasný“, hoci nepoznal názov španielskej metropoly.
„Španielsko je odtiaľto ďaleko,“ hovoril Lee Meyung-gil, 35-ročný dovozca športového oblečenia, ktorý prišiel, aby povzbudzoval Raúla a spol. „Myslím si, že budú osamelí, preto im fandím. Sú naši hostia.“ Podnikateľ z mesta zase držal palce Slovincom. Jeho firma obchoduje s touto malou európskou krajinou. Dokonca vedel vysloviť aj meno slovinského kapitána - Aleša Ceha.
Zo sedemtisíc anglických priaznivcov označila britská polícia 541 za nebezpečné indivíduá. Dvadsaťdeväť z nich do Japonska nepustili. „Opatrenia sa ukázali ako veľmi účinné. Cítime veľké zadosťučinenie,“ pochvaľoval si šéf britskej antichuligánskej zásahovej jednotky, ktorú si Japonci pozvali.
Angličanov beckhamovci sklamali (remizovali so Švédskom 1:1), po stretnutí v Saitame však zostali pokorní v hľadisku i uliciach. Švédsky fanúšik George Svensson s pomaľovanou hlavou modro-žltými národnými farbami ich chválil: „Sú veľmi milí a zhovorčiví.“
Víkend nahral priaznivcom myšlienky, že futbal patrí všetkým. Teda Japoncom i Kórejčanom, ktorí s ním nemajú veľké skúsenosti. Napokon prvý Pelého reprezentačný tréner Vincent Feola povedal: „Futbal sa bude hrať dovtedy, kým bude na oblohe slnko. A to predsa svieti na celý svet.“
PETER FUKATSCH