Bratislava 1. júna (TASR) - Systém poskytovania informácií deťom o ich právach, ako aj spôsob uplatňovania týchto práv je podľa Slovenského výboru pre práva dieťaťa najvýraznejším nedostatkom Slovenska v napĺňaní Dohovoru o právach dieťaťa.
Ako nedostatočné výbor hodnotí aj zapojenie sa detí do riešenia vlastných problémov a nemožnosť participovať na rozhodnutiach o nich. Zaostávajúcu transformáciu detských domovov internátneho typu na rodinný model považuje riaditeľ sekcie rodiny Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Guráň za ďalší problém. Podmienky vo veľkých internátnych domovoch podľa neho nespĺňajú základné potreby a práva dieťaťa.
Na štandardnej európskej úrovni je podľa neho sociálne zabezpečenie a sociálna starostlivosť o deti. Za nevyhnutné považuje vybudovanie nového legislatívneho systému, ktorý by zabezpečil citlivejší prístup k deťom - obetiam domáceho násilia, prostitúcie, pornografie a iných foriem zneužívania a týrania.
Na Slovensku je v súčasnosti 1,5 milióna obyvateľov do 26 rokov, z toho milión tvorí veková skupina od 15 do 26 rokov. Základné školy v tomto školskom roku navštevuje takmer 630 tisíc detí, z ktorých viac ako 95 percent predstavujú žiaci štátnych základných škôl (ZŠ). Na 97 cirkevných ZŠ študujú v tomto školskom roku štyri percentá, necelé jedno percento sú žiaci siedmich súkromných ZŠ. Z celkových 149 tisíc detí predškolského veku, ktoré navštevujú 3243 materských škôlok, 333 chodí do 12 súkromných a 532 do 14 cirkevných materských škôlok.
Pre harmonický rozvoj osobnosti dieťaťa je podľa odborníkov okrem stabilného rodinného prostredia dôležité aj to, ako a kde trávi svoj voľný čas. Dieťa by preto malo mať možnosť vybrať si. Do pravidelných aktivít mimovládnych organizácií pre deti a mládež sa zapája zhruba 11 percent z celkového počtu detí. V zahraničí je to od 28 do 32 percent. Dôvodom poklesu záujmu je podľa informácií riaditeľa sekcie detí a mládeže Ministerstva školstva SR Jána Šípoša zmena spoločensko-politickej situácie v roku 1989. Predtým sa do aktivít mládežníckych organizácií zapájalo 90 percent detí a mládeže, v roku 1990 bol zaznamenaný pokles na 4 až 6 percent, uviedol Šípoš.
*ms som
NNNN