Kyjev 31. mája (TASR) - Do roku 2011 musia byť na Ukrajine vytvorené reálne predpoklady pre vstup krajiny do Európskej únie. Túto úlohu obsahuje posolstvo prezidenta Leonida Kučmu parlamentu pod názvom Európsky výber.
Spomínaný dokument rozdali poslancom dnes spolu s výročnou správou o stave krajiny až na naliehanie opozície, požadujúcej osobné vystúpenie hlavy štátu vo Verchovnej rade. Kučma mal predstúpiť pred poslancov hneď po utorňajšom zvolení predsedníctva parlamentu, no doteraz tak neurobil.
Východiskom k získaniu plnoprávneho členstva Ukrajiny v EÚ má byť vstup do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) do roku 2003, čo je jednou z priorít zahraničnoekonomickej politiky krajiny. V rokoch 2003 a 2004 je potrebné absolvovať prístupový proces a podpísať dohodu o asociovanom členstve Ukrajiny v EÚ.
V ďalších dvoch rokoch by sa mali podľa prezidenta uskutočniť aj rokovania o založení zóny voľného obchodu medzi EÚ a Ukrajinou. Do roku 2007 má byť zasa ukrajinské zákonodarstvo prispôsobené požiadavkám EÚ v prioritných sférach.
V rokoch 2004 až 2007 by mali byť splnené podmienky, nevyhnutné pre nadobudnutie platnosti dohody o asociovanom členstve Ukrajiny v EÚ. V období 2005 až 2007 by mal nasledovať rokovací proces a vzniknúť colná únia medzi EÚ a Ukrajinou. Od roku 2007 do roku 2011 sa musí úplne aplikovať dohoda o asociovanom členstve a v plnom objeme dodržiavať aj kodanské kritériá členstva v EÚ.
Záujmy národnej bezpečnosti Ukrajiny a súčasná medzinárodná situácia diktujú podľa dokumentu nevyhnutnosť výrazného prehĺbenia vzťahov s NATO. Aktivizácia euroatlantického integračného smeru zahraničnej politiky Ukrajiny, jej jasný smer na plnorozsiahlu euroatlantickú integráciu, na reformovanie vojenského potenciálu krajiny v súlade s európskymi štandardmi sa môže stať jednou z dôležitých priorít zahraničnej politiky štátu.
"Musíme byť pripravení ísť do NATO natoľko, nakoľko členské štáty aliancie budú k tomu pripravené, a robiť všetko možné pre to, aby sa záujmy Ukrajiny a NATO v tejto otázke zhodli. Je to záloha aktívnej účasti Ukrajiny pri ďalšom formovaní európskej politiky v sfére bezpečnosti so zohľadnením záujmov Ukrajiny v procese euroatlantickej integrácie," uvádza sa v posolstve.
Stratégia európskeho výberu sa musí podľa prezidenta hodnotiť i ako dôležitý podnet urýchlenia systémových reforiem, zvýšenia politickej a sociálnej aktivity občanov. Kučma tvrdí, že vystupoval a naďalej bude vystupovať za tesnú konštruktívnu spoluprácu zákonodarnej a výkonnej moci.
(spolupracovník TASR Martin Benko) žab