, nastal prílev nových materiálov a rozšíril sa sortiment všetkých typov výrobkov, ktoré majú v kúpeľni svoje uplatnenie. Pochopiteľne, kto by nechcel mať krásnu, účelnú a technicky dobre vybavenú kúpeľňu?
A je tu tiež ďalší dôvod, prečo je kúpeľňa centrom všeobecného záujmu. Na začiatku tretieho tisícročia je celé ľudstvo poznačené stresom na všetkých možných úrovniach života. Zabrániť pôsobeniu stresových faktorov, alebo uvoľniť organizmus po strese umožňujú nové spôsoby relaxácie. Ku klasickému športu alebo cvičeniu vo fitness môže patriť aj hydromasážny alebo perličkový kúpeľ, masážny sprchový panel, či domáca sauna.
Dobre vymyslieť kúpeľňu nie je vôbec jednoduché. Jej zariadenie je vecou premysleného konceptu a individuálnej hierarchie, ktoré predmety a vymoženosti sú najdôležitejšie a najlepšie vyhovujú nárokom jednotlivca. Dôležité je vziať do úvahy veľkosť kúpeľne, pretože práve od nej sa odvodzujú rozmery dlažby a obkladu, veľkosť a rozmiestnenie sanitárnych predmetov.
Ku kúpeľňovým trendom posledných rokov patria neobvyklé veci: drevo v kúpeľni je pre nás nezvyčajné, a predsa existujú a dokonca sa používajú drevené sanitárne predmety alebo drevený nábytok, rôzne police pod umývadlá prípadne drevená podlaha. V kúpeľni musí byť zhotovená z exotických drevín, ktoré odolajú vlhkému prostrediu. Zaujímavé sú umývadlá netradičných tvarov, materiálov a veľkostí, v priestore samostatne stojace vane, umývadlá a sprchy. Aj technické doplnky v podobe elektronických vodovodných batérií, masážnych panelov a vaní. Ďalšími prvkami sú nábytok, doplnky, farebnosť. Všetkých svojho času prekvapil excentrický dizajnér Philippe Starck, keď priniesol zostavu sanitárnych predmetov a vodovodných batérií, inšpirovanú vidieckym umývaním: pumpou, korytom a lavórom. Stala sa senzáciou a dodnes je predmetom obdivu. Ohurujú nás sklenené i mramorové umývadlá. Posledným hitom keramických obkladov je vkladanie skleneného, dreveného, alebo kovového útvaru do keramickej obkladačky. Používajú sa farebné mozaiky a dokonca aj sklenená dlažba.
* Malé kúpeľne
Kúpeľne minimálnych rozmerov neboli a nie sú iba našou špecialitou ako by si niekto mohol myslieť. Práve pre malé kúpeľne bola v posledných rokoch rozšírená ponuka sanity o spektrum tvarov a rozmerov, ktoré vyhovujú aj minimálnym rozmerom. Široká je aj ponuka vaní, ktorých veľkosti a tvary prešli naozaj revolučnými zmenami a existujú vane s dĺžkou 120 i 130 centimetrov. Bývajú tvarované rôzne, podľa potreby sa ich šírka smerom k nohám zužuje a hodia sa do najrôznejších ník a kútov malých kúpeľní. Špeciálne tvarované sprchovacie masážne kabíny alebo panely sú prijateľným riešením pre „vodných fajnšmekrov“. Aj bidety a WC misy sa začali prispôsobovať menším priestorom.
* Umývadlo, vaňa, sprcha, batéria
Umývadlo je najfrekventovanejšie používaným sanitárnym predmetom. Nestojíme pri ňom iba ráno a večer, ale v priebehu dňa si nad ním veľakrát umývame ruky. Na trhu sa už dlhšie vyskytuje typ umývadla, ktoré je, tak ako voľakedy, lavór, uložené na masívnu drevenú dosku. Umývadlá, či už keramické, porcelánové, sklenené, antikorové, z corianu, plastu alebo dreva, majú zaujímavé tvary. Novinkou sa stalo umývadlo z ohýbaných drevených lamiel. Rozšírená je aj ponuka umývadiel zapustených do rôzne tvarovaných dosiek vyrobených často z netradičných materiálov.
Umývadlo aj ostatné sanitárne predmety dopĺňajú vodovodné batérie a pre dizajnérov i technikov sú neutíchajúcou výzvou. Môžu byť súčasťou umývadla, police pod umývadlom alebo nástenné. Existujú regulovateľné, termostaticky nastaviteľné, senzorové a iné batérie. Aktuálnou novinkou je elektronická batéria, kde sa teplota vody reguluje podľa vzdialenosti rúk od nej.
Sprcha je vynikajúci nástroj nielen pre očistu tela, ale aj na oddych a vytvorenie pohody. Od použitia klasickej sprchovacej armatúry vo vani sa vyvinuli aj sprchovacie hlavice s regulovateľnými tryskami a sprchovacie kúty s vaničkami a zástenami. Geniálnym výmyslom je však sprchovacia masážna a saunovacia kabína. Môže v nej hrať hudba, dá sa do nej zaviesť telefón, môže mať tiež osvetlenie.
Súčasné vane poskytujú kúpajúcemu sa človeku hydromasáž, perličkový kúpeľ i aromoterapiu. Existujú v nespočetných tvaroch (oválne, obdĺžnikové, zaoblené, hranaté) a materiáloch (smalt, plast, drevo, antikoro). Samostatne stojaca vaňa je stále aktuálnym novým riešením, ktoré vyžaduje priestrannú kúpeľňu.
* Osvetlenie
V kúpeľni je svetlo dôležitým elementom, má totiž zabezpečiť, aby sme dobre videli na všetky úkony spojené s hygienou tela, ale aj na doplnkové činnosti ako sú líčenie, holenie, tvarovanie účesu. Najlepšie je kombinovať rozptýlené a bodové osvetlenie namiesto stropného svietidla a zabezpečiť obojstranné osvetlenie zrkadla. V malej kúpeľni sa na optické zväčšenie preferuje použitie svetlých farieb alebo umiestnenie veľkoplošného zrkadla. Svietidlá by mali byť vyberané v štýle kúpeľne. Jednoduchosťou sa nič nepokazí, a tak sa preferujú geometrické línie lámp. Keď kúpeľňa nemá okno, ku kontaktu s denným svetlom je možné si dopomôcť sprostredkovane a presvetliť priestor interiérovým oknom smerom do chodby, do spálne, eventuálne do kuchyne.
Pri použití zaujímavého konceptu a netradičných kombinácií sanitárnych predmetov, nábytku, obkladov a dlažieb si možno uvedomiť, že nielen auto, ale aj kúpeľňa môže byť odrazom životného štýlu majiteľa. *