Aká by mala byť? Základné požiadavky na kuchyňu máme všetci rovnaké. Mala by byť pekná na pohľad, mala by zodpovedať nášmu štýlu bývania, chceme, aby bola kvalitná. Nezabúdame ani na praktickosť. Je to práve kuchyňa, kde chceme mať všetko na dosah a pritom stále upratané.
Na kúpu novej kuchyne sa treba starostlivo pripraviť a na nové usporiadanie kuchynského nábytku pamätať pri výstavbe či rekonštrukcii bytu.
* Kam kuchyňu umiestniť?
* čo najbližšie k vchodu, aby ste tašky s nákupom nenosili ďaleko
* hneď vedľa veľkej komory či miestnosti na domáce práce
* blízko k východu na terasu, pretože celé leto možno stolovať vonku
* do tej časti domu, odkiaľ je výhľad na ulicu, aby ste mali prehľad, kde sa práve hrajú deti
* ak dom slúži pre veľkú rodinu, možno budete potrebovať dve kuchyne
* ak budete používať dom ako kanceláriu, okrem kuchyne pre rodinu je vhodný osobitný kuchynský kút.
Dôležitá je aj veľkosť kuchyne a to, aké budú väzby na ostatný obytný priestor. Chcete mať kuchyňu otvorenú alebo na stolovanie chcete mať osobitnú miestnosť?
Charakteristickým rysom modernej kuchyne je maximálne využitie daného priestoru. S rozhodovaním, kam umiestniť varné, umývacie a chladiace centrum vám najlepšie pomôže odborník. Kvalitná kuchyňa nevyzerá dobre len na prvý pohľad. Dvierka skriniek sa musia ľahko otvárať a zatvárať, zásuvky sa zasúvajú samočinne a ľahko, úchytky vám „padnú do ruky“.
V drezovej skrinke nesmie chýbať systém košov na triedenie odpadu a nerezová fólia chrániaca dno skrinky pred znečistením a navlhnutím. Do spodných skriniek môžeme umiestniť napríklad vysúvaciu žehliacu dosku, elektrický krájač, kuchynské roboty a ostatné malé spotrebiče. Dostatočnú zásobu potravín potrebnú pre veľkú rodinu najprehľadnejšie umiestníme vo vysokej skrini či vysokých vysúvacích regáloch.
* Ako si vybrať
Výber konkrétneho modelu kuchyne je pri súčasnej širokej ponuke často dilemou. Okrem farby je pre užívateľa dôležitý aj materiál, ktorého sa chce dotýkať. V moderných kuchyniach sú spájané rôznorodé materiály (drevo, sklo, plasty, oceľ, mramor, corian).
* Na čom netreba šetriť
Predovšetkým na pracovnej doske. Je to najexponovanejšia plocha v kuchyni a navyše je svojou plochou dostatočne dominantná. Mramorová či žulová doska dodá pečať honosnosti každej kuchyni. Pracovné dosky z masívu je potrebné napustiť a pravidelne ošetrovať špeciálnym olejom. Netradičným riešením sú obkladačky osadené v pracovnej doske, ktoré sa hodia najmä do štýlovej kuchyne.
Pri výbere spotrebičov si nechajte podrobne vysvetliť funkcie každého prístroja školeným predajcom. V súčasnosti sú obľúbenejšie ako voľne stojace spotrebiče zabudovateľné prístroje a sklo-keramická varná platňa či umývačka riadu si razia cestu do mnohých domácností. V novej kuchyni nezabudnite ani na kvalitné nádoby na varenie.
Drezy už ich výrobcovia povýšili na osobitné pracovné miesta. Plnia totiž nielen funkciu umývania riadu ale spolu s príslušenstvom - doskou na krájanie, miskami a košíkmi na odkvapkávanie, malými košíčkami na odpadky - umožňujú na jednom mieste vykonávať rôzne činnosti. Pákové batérie sa ľahko obsluhujú jednou rukou, oproti klasickým sú oveľa praktickejšie. Výborná je batéria s výsuvnou sprchou alebo sklopná batéria vhodná v situácii, keď máme drez pod oknom. Rôzne modely drezov z rôznych materiálov dobre doplnia jednoduchú i najzložitejšiu kuchyňu.
Okrem základného osvetlenia v miestnosti je nevyhnutné osvetlenie pracovnej plochy osvetľovacími panelmi a svietidlami umiestnenými pod hornými skrinkami prípadne účelové nasvietenie vitríny či obrazu. Pri výbere osvetlenia dajte pozor, aby žiarovky, ktoré použijete, neskresľovali farby. *