Sprchovanie je vraj historicky známe približne odvtedy ako očistný kúpeľ vo vani. Svoj pradávny vzor má snáď niekde v tropickej exotickej krajine, kde sa šťastní a usmiati domorodci so širokým úsmevom nechali ostrekovať malebným vodopádom. Viete, že pôvodne sa sprchy začali používať v oveľa menej romantickom prostredí - vo vojenských kasárňach? Hlavný dôvod bol, tak ako aj dnes ekonomický - výborne spĺňali požiadavku šetrenia vodou aj časom. Odtiaľ sa sprchy preniesli do domácností, kde najprv slúžili samostatne, až neskôr sa začali kombinovať s vaňou. Dnes si bez sprchy nevieme náš život ani predstaviť.
Neochvejní zástancovia sprchovania tvrdia, že je rýchlejšie a hlavne hygienickejšie ako vylihovanie, s prepáčením, „vo vlastnej nečistote“. Stúpenci kúpeľov zasa oponujú neopakovateľne slastným pocitom pri relaxovaní vo voňavých obláčikoch peny so šampanským v ruke a prípadnou spoločnosťou v dostatočne veľkej vani. No veď vraj skúste piť šampanské pri sprchovaní!!! Či už dáte za pravdu jednej alebo druhej strane, väčšina z nás má rada oboje. V každej z dnešných moderných kúpeľní sa už automaticky počíta so sprchovacím miestom - vo vani, sprchovacom kúte, boxe či altáne. Rozhodujúcim faktorom pri výbere sú hlavne priestorové možnosti a samozrejme aj výška finančného obnosu, ktorý ste ochotní na vybavenie obetovať. Sprchovanie vo vani je bežné všade tam, kde sa z priestorových dôvodov nezmestí samostatný sprchovací kút a domáci sa nechcú vzdať ani možnosti kúpeľa. Vhodné je vybavenie vane sprchovou zástenou, aby sme sa nemuseli ustrašene krčiť s obavou, že našpliechame von.
Ak vám plošné rozmery kúpeľne dovolia aj umiestnenie sprchova-cieho kúta, budete si môcť vychutnať väčší komfort. Hlavne posledné módne trendy vyznávajúce puristicky čisté línie a zariadenie strohých tvarov, spopularizovali tento typ sprchovania. Mnohokrát pozostáva len zo sprchovacieho zariadenia, vyspádovanej podlahy a voľ-ného priestoru. Najjednoduchším riešením je ručná sprcha pripevnená na stenu. Vyšší komfort poskytujú masážne sprchovacie hlavice a naozajstný zážitok zo sprchovania dokážu poskytnúť masážne sprchové panely. Bývajú zväčša vybavené hornou pevnou sprchou, ručnou sprchou s masážnou nastaviteľnou hlavicou, bočnými masážnymi sprchami alebo tryskami a niekedy aj, záleží od výrobcu a prevedenia, rôznymi poličkami, vešiakmi, držiakmi, osvetlením či sedadlom. Kvalitné vodné trysky sú smerovo nastaviteľné a vybavené čistiacimi funkciami proti usadzovaniu vodného kameňa. Skladajú sa z viacerých častí a zväčša sú demontovateľné zvrchu, aby sa pri čistení či oprave nemusel odnímať celý panel. Jedinečná je možnosť regulovať celý systém výškovo, napríklad vtedy, ak ho v domácnosti používa viac rozlične vysokých osôb - vtedy nie je potrebné zakaždým nastavovať jednotlivé trysky, ale posunie sa celý panel, aby masážny prúd dopadal presne na želané miesta.
Sprchové panely sú tzv. kompletne predmontované zariadenia, ktoré sa napájajú na prívod studenej a teplej vody prípadne elektriny. Upevňujú sa priamo na keramický obklad. Väčšinu modelov je možné inštalovať ako rohovú variantu do kúta prípadne na stenu. Inštalácia je síce jednoduchá, ale aj tak by ste ju mali zveriť radšej odborníkovi.
Dnešný trh ponúka naozaj široký výber rôznych typov, tvarov, materiálov a farieb. Najrozšírenejšie sprchové kúty sú najmä akrylátové, posledné trendy preferujú hliníkové s rozličnými povrchovými úpravami, napríklad eloxovaním a v neposlednom rade aj efektné sklenené, ozvláštnené matovaním, rozličnými rastrami a nezriedka doplnené efektným osvetlením.
Moderné sprchové kúty, ktoré zvykneme obdivovať v katalógoch a časopisoch nebývajú opatrené zástenou takže priestor kúpeľne pôsobí ako celok. Samozrejme takéto riešenie je možné len vtedy, ak máte možnosť vyhradiť okolo dostatočne veľký voľný priestor. Sprchový kút je obľúbený hlavne u ľudí s bohémskou rozšafnou povahou, ktorým nevadí, že majú po sprchovaní mokrú celú kúpeľňu. Úzkostlivejšie povahy by mali radšej zvoliť zástenu alebo sprchový box.
Sprchový box je vhodný do menších priestorov a pre tých, ktorým stačí sprchovanie na menšej ploche. Skladá sa z vaničky a zásteny, niektoré prevedenia majú aj zastropenie. Minimálne rozmery vhodné na umiestnenie v malých kúpeľniach sú 75 x 75 cm, štandardné potom 80 x 80 a 90 x 90 cm. Existujú v rôznych prevedeniach a tvaroch: štvrťkruhový šetrí miesto a uľahčuje údržbu, štvorcové a kruhové sú zasa dostatočne priestranné. Odlišujú sa aj rôznym otváraním dverí a počtom posuvných a otváracích častí. Praktické sú jednodverové varianty keď pri otváraní máte jednu ruku voľnú a môžete sa pri vystupovaní z boxu pridržať. Posuvné a dvojkrídlové dvere zasa potrebujú menší manipulačný priestor takže ich môžete využiť v stiesnenejších podmienkach. Zásteny sa vyrábajú z akrylátu alebo bezpečnostného skla. Prvý variant je citeľ-ne lacnejší, ale aj menej trvanlivý a kvalitný. Okrem toho musí byť organické sklo ukotvené kvôli tvarovej stabilite v ráme. Konštrukcia tak pôsobí robustnejšie a popri rámoch sa môže usadzovať vodný kameň a nečistoty. Naproti tomu sklenené zásteny sa zväčša vyrábajú ako bezrámové takže pôsobia elegantnejšie a subtílnejšie.
Stopercentnú relaxáciu si môžete vychutnať v masážnych sprchových boxoch, ktoré poskytujú možnosť zvoliť si niekoľko druhov a kombinácií hydromasáže. Počet trysiek a ich umiestnenie sa líšia v závislosti od modelu a výrobcu. Renomované firmy spolupracujú na vývoji nových modelov aj s lekármi a fyzioterapeutmi. Vertikálna hydromasáž je systém vodných strekov masírujúci svalstvo okolo chrbtice a dorzálnu /krížovú/ oblasť. Trysky tiež bývajú umiestnené vo výške ramien na masáž krčnej chrbtice a ramien. Túto masážnu funkciu môže doplniť tzv. kaskáda, ktorú tvorí jednoliaty široký prúd vody dopadajúci na šiju a uvoľňu-júci stuhnuté svalstvo. Rotosprcha zasa pozostáva z trojramenného rotujúceho zariadenia rozstrekujúceho vodu v špirále, ocenia ju hlavne ľudia pracujúci celý deň za písacím stolom alebo pri počítači. Počet trysiek, teplota vody aj intenzita masáže sa regulujú elektronickým ovládaním V závislosti od typu panelu či boxu a jeho vybavenia si môžete zvoliť druh masáže, časový interval, zoradenie jednotlivých cyklov, druh a intenzitu prúdu z masážnych dýz ako aj rôzne vzájomné kombinácie. Odolnosť organizmu znateľne dokážu posilniť aj tzv. švédske streky, keď sa strieda masáž studenou a teplou vodou. Okrem vybavenia masážnymi systémami môže byť box doplnený aj výrobníkom pary - potom si môžete dopriať tzv. turecký parný kúpeľ. Pôsobí blahodarne na celý organizmus najmä po intenzívnej fyzickej aktivite ale aj na posilnenie obranyschopnosti. Takéto typy sprchových kabín bývajú uzavreté aj z hornej časti, aby para nemohla unikať. Súčasťou vybavenia je aj pevné alebo sklopné sedadlo, aby ste si mohli posediačky pohodlne vychutnať celú procedúru. Pridaním éterických olejov do výrobníka pary si môžete dopriať potešenie z aromaterapie. Má blahodárny účinok na celkovú relaxáciu organizmu. Teplota v parnom kúpeli sa pohybuje len okolo 40 - 50 °C s relatívnou vlhkosťou vzduchu okolo 98%. V porovnaní s klasickou fínskou saunou kde teploty dosahujú až 80 °C je šetrnejšia a nezaťažuje natoľko krvný obeh. Môžu ju používať aj deti a vykúpením bude pre všetkých tých, ktorí trpia častými infekciami dýchacích ciest. Aj tak by sa však osoby so zdravotnými problémami mali najprv poradiť o vhodnosti používania s lekárom.
Medzi lahôdky exkluzívnych modelov patrí možnosť elektronického naprogramovania jednotlivých typov masáže, neraz aj integrovaná hi-fi súprava, a pre tých naozaj zaneprázdnených aj telefón. Otázne je, či pri špliechajúcej vode a mokrých ušiach budete vôbec niečo počuť, pri parnej saune si však môžete všetko vynahradiť. *