Rozhodli ste sa prestavovať kúpeľňu? Iste vám teraz víri v hlave množstvo otázok: ako to vymyslieť, čo si vybrať, na čo nezabudnúť… Aby sme vám uľahčili rozhodovanie a vniesli viac svetla do tejto problematiky, vybrali me sa po radu za odborníkom na slovo vzatím - pánom Ing. Alojzom Koubekom, riaditeľom firmy Armaturex.
* S čím môžete rátať?
V každom kúpeľňovom štúdiu alebo stavebnej firme, do ktorej vkročíte s úmyslom prestavovať, nájdete najlepší ohlas, ak prinesiete pôdorys s rozmermi tohto priestoru a požiadate o spoluprácu pri výbere a dosadení zariaďovacích prvkov (vane, sprchova-cieho kúta, WC, umývadla, podľa vašich požiadaviek a podľa ich najlepších znalostí v oblasti ergonómie, funkčnosti atď.
Celý rad kúpeľňových štúdií je v súčasnosti vybavený programom na vizualizáciu, ktorý umožňuje dať vybraný sortiment zariadení a obkladov do vizuálnej trojrozmernej podoby, takže zákazník si môže overiť, ako bude jeho kúpeľňa vyzerať, prípadne spraviť určité korektúry. Takéto plány vytvorené na počítači slúžia súčasne aj ako obkladací plán pre remesel-níkov.
S rekonštrukciou bytu a kúpeľ-ne úzko súvisia zvislé rozvody vody a kanalizácie - t.j. stúpačky. Je isté, že skôr alebo neskôr dôjde k úplnej výmene týchto rozvodných sietí, a preto je potrebné pri rekonštrukcii kúpeľne zachovať voľný prístup k šachte, ktorá sa nachá-dza najčastejšie za WC.
* Ako ušetriť priestor?
Pred začatím rekonštrukcie kúpeľne je potrebné uvedomiť si, či je možné bytové jadro rozmerovo zmeniť. Dôležité je, či priestor WC zostane oddelený, alebo sa vytvorí jeden priestor. Panelákové kúpeľne majú zvyčajne rozmery 1,6 x 1,6 m. Pri spojení s WC (1,1 - 1,4 x 0,90m) priestor narastie z 2,5 m2 na 3,5 - 3,8 m2, čím sa zväčšia možnosti dispozičného riešenia.
-Niektorí ľudia dávajú kvôli úspore miesta prednosť sprchovaciemu kútu pred vaňou. Je to dosť diskutabilné, najmä z hľadiska veku a účelu. Naše skúsenosti ukazujú, že pre malé kúpeľne je optimálna vaňa so sprchovou zástenou.
Ak chcete bidet, ale nemáte na neho dosť miesta, môžete použiť malú fintu. Na umývadlo v blízkosti WC je možné namontovať špeciálnu batériu s malou spŕškou, ktorá slúži ako náhrada za bidet, tzv. „bideta“.
V štádiu návrhu je vhodné zobrať do úvahy diagonálne usporiadanie zariaďovacích predmetov umožňujúce lepšie využitie alebo aj ušetrenie priestoru, prípadne i využitie atypických tvarov sanitárnej keramiky, vane a sprchovacieho kúta. Sortiment takejto sanitárnej keramiky ponúka napríklad firma Villeroy & Boch - séria OBLIC, Duscholux - systém Piccolo a tiež firma Kaldewei so svojou vaňou Miniform.
* Ako zabezpečiť kvalitu?
Každá rekonštrukcia kúpeľne súvisí aj s výmenou rozvodných potrubí. Existuje široký sortiment potrubí z rôznych materiálov, ale z hľadiska nákladov a jednoduchosti sa pri práci najčastejšie používajú plastové, ktoré vyhovujú aj kvalitou. Pri týchto prácach by mal zákazník požadovať, aby remeselníci nezabudli za vodomer teplej aj studenej vody namontovať mechanický filter na nečistoty. Tento filter výrazne predlžuje životnosť keramických kartuší vo vodovodných batériách, pretože zabraňuje, aby sa úlomky vodného kameňa dostali medzi keramické platničky. Jeho cena je do 200 korún za jeden kus.
Určite každý niekedy počul vo väčších panelových objektoch hukot a chvenie, ktoré vychádzajú z vodovodného potrubia. Tieto zvuky sú zavinené nekvalitnými rohovými ventilmi, na ktoré sú pripojené stojanové batérie. Tieto rohové ventily musia spĺňať určité predpisy, hlavne pokiaľ ide o triedu hlučnosti. Všetky vodovodné armatúry renomovaných výrobcov vyhovujú triede 1A podľa DIN, čo znamená, že nepresahujú hlučnosť 20 dB.
Existuje celá škála výrobkov na princípe permanentného magnetu, ktoré sa montujú na rozvodné potrubie a fungujú ako odvápňovače, ale iba jeden z nich spĺňa hygienické požiadavky na takej úrovni, že pri jeho použití zostáva studená voda pitná. Je to odvápňovač Raypad od Anticalc (okolo 7000 Sk), ktorý vznikol na základe najnovších poznatkov a dostal osvedčenie aj od hlavného hygienika. Na podobnom princípe funguje magnetická guľa, ktorá sa vkladá s bielizňou do práčky, alebo aj do umývačky riadu a zabezpečuje, že sa vápnik neusadzuje.
Výber správnych vodovodných batérií je veľmi dôležitým krokom, pretože tých bude v tomto priestore viac. Tu si treba uvedomiť, že vynaložená finančná suma sa vo väčšine prípadov priamo úmerne odrazí na ich kvalite a životnosti. Všímajte si napríklad priemer batérií v spodnej časti, kde sa nachádzajú keramické kartuše. lacnejšie výrobky majú zvyčajne menšie priemery, tlak pretekajúcej vody však spôsobuje oveľa rýchlejšie opotrebovanie, a teda aj nižšiu životnosť.
Množstvo spotrebovanej vody má čoraz väčší vplyv na rodinný rozpočet, preto je rozumné vyberať produkty, ktoré umožňujú šetriť vodu. Sú to napr. splachovače s dvoma tlačidlami, pre dve množstvá vody alebo pákové batérie s dvoma rozlíšenými stupňami zdvihu. V prvej polohe, ktorá sa volá „vodná brzda“, je prietok vody 5 l/min., čím sa ušetrí až 50% oproti druhej polohe pri úplnom zdvihu, keď ide prúd vody naplno (13 l/min.).
V štádiu prác treba dbať na pravouhlosť stien a kvalitu obkladačských prác. Pri kontrole napr. pravítkom by mali byť obkladačky v jednej rovine. Tiež treba posúdiť, či nebude použité veľké množstvo plastových líšt na spoje. Tieto lišty síce veľmi uľahčujú prácu obkladačom, ale sú farebne nestále a sú z mäkšieho materiálu ako obklady, takže je tam nebezpečenstvo poškodenia. Odporúča sa týmto lištám do určitej miery vyhýbať. Najkvalitnejšie obklady sa robia bez líšt tak, že sa obkladačky na okrajoch zrežú pod uhlom 45°, ale to si vyžaduje vysokú profesionalitu obkladačských prác. Niektoré kvalitné drahšie značky obkladov majú špeciálne okrajové a rohové dlaždice upravené priamo vo výrobe.
* Ako si uľahčiť život?
Pri výbere sanitárnej keramiky dnes máte na výber výrobky rôzneho dizajnu a kvality, aj pokiaľ ide o povrchové úpravy. Kvalita prevedenia povrchu je veľmi dôležitá, pretože súvisí s čistením a údržbou. Priekopníkom v tomto smere je firma Villeroy & Boch, ktorá ako jedna z prvých priniesla nový povrch sanitárnej keramiky - Ceramic plus, je to vlastne ďalšia glazúra, ktorej životnosť je cca 20 rokov. Takto upravený povrch sa správa, ako keby bol mastný. Je teda vodoodpudivý a stačí ho umývať bežným čistiacim prostriedkom na riad. Takéto produkty už ponúkajú aj ďalší výrobcovia ako Keramag - Ceraclean, Ideal Standart - Ideal Plus. Výrobok s takýmto povrchom je v porovnaní s rovnakým výrobkom bez tejto úpravy drahší približne o 1 700 Sk, pričom najlacnejšie umývadlo s týmto povrchom je možné dostať v cene okolo 4 000 - 5 000 Sk.
Špeciálne vodoodpudivé povrchové úpravy sa okrem sanitárnej keramiky aplikujú aj na obklady. V súčasnosti však už iba u značky Villeroy & Boch. Priemerná cena takéhoto obkladu je 1 100 - 1 500 Sk/m2 obkladu. Nové povrchy sa robia aj na vaniach, sprchovacích kútoch a zástenách. Ide napríklad o povlak s názvom Antiplaque, ktorý do značnej miery eliminuje usadzovanie vodného kameňa.
Pri rekonštrukcii kúpeľne by sme nemali zabudnúť na starších užívateľov kúpeľne a musíme si uvedomiť, že treba rátať s ich zníženou pohyblivosťou. Madlá pri vani, pri WC alebo sedadlo do sprchovacieho kúta - či už sklopné alebo závesné - môžu starším alebo zraneným ľuďom značne pomôcť pri používaní týchto za-riadení. Armaturex prezentuje súčasnú svetovú novinku, tzv. vaňový výťah. Ide o zariadenie z kvalitného vodovodného plastu ovládaného pohonom na 12 V, ktorý umožní osobe so zníženou mobilitou pohodlné kúpanie. *