Urobila podľa vás vláda dosť na odstránenie korupcie?
„V školstve a zdravotníctve podľa prieskumov verejnej mienky z Focusu korupcia za toto funkčné obdobie jednoznačne narástla. V týchto oblastiach sa spravilo veľmi málo. Občania začínajú oproti roku 1999 pociťovať nárast aj korupcie v polícii, na prokuratúre a súdoch. Potom nedôverujú polícii a nechcú oznamovať prípady úplatkárstva. Ani tu sa nespravili dostatočné reformy. Tretí trend je lepší. Prieskum ukázal, že pri poskytovaní úverov bánk a na živnostenských úradoch sa korupcia znížila. Tam reforma prebehla, čo pocítili aj občania.“
Dalo sa urobiť viac?
„Oveľa viac. Mnoho úloh, ktoré vláda prijala v boji proti korupcii, nesplnila. Exemplárnym príkladom je prerokúvaný zákon o konflikte záujmov. Koalícia i opozícia sa postavili do polohy, že nechcú na seba upliesť bič a vážne opatrenie zatiaľ zostáva neriešené. Ak by bola dostatočná politická vôľa riešiť korupciu, zákon by prijali. Je testom poslancov pred voľbami, či majú vôľu. Obávam sa, že nemajú dostatočnú. Zabúda sa aj na samosprávu. Tým, že na lokálnu úroveň treba prenášať kompetencie alebo peniaze, nastáva i decentralizácia korupcie. Samosprávy neukázali pripravenosť na boj s ňou. Všetci si pamätáme zavádzanie zákona o prístupe k informáciám, kde sa práve samospráva postavila na odpor. Napríklad Prešov otvorene brzdil prijatie tohto zákona. Už nehovorím o tom, že samospráva presadila, aby ju nekontroloval Najvyšší kontrolný úrad.“
Slovensko bolo vlani v rebríčku korupcie o štyri miesta za Českom, sedem miest za Poľskom a o 20 miest za Maďarskom. Môžete porovnať terajšiu situáciu Slovenska a okolitých krajín?
„Maďarsko malo náskok, prijalo zákon o prístupe k informáciám už v roku 1992. Za Orbánovej vlády sa však prijali i neprijali opatrenia, ktoré posunuli krajinu naspäť. Poľsko je asi jedinou asociovanou krajinou, ktorá nemá kompletný protikorupčný program, napriek tomu sa o tom diskutuje tak ako u nás. Česi idú rovnakým tempom ako my, sme zhruba na rovnakej úrovni. Na výrazný posun v rebríčku potrebujeme výrazné reformné kroky. Som zvedavá, či sa v júli 2002 ukáže, že sa zlepšujeme alebo sme klesli.“
(ru)