
V roku 1988 padlo na Lockerbie lietadlo. Za atentátom vraj stála Líbya. Tá chce za ústupky od OSN a USA odškodniť rodiny obetí. FOTO - REUTERS
však, že právnici o dohode rokujú.
Právnici povedali, že Líbya ponúkla 2,7 miliardy dolárov rodinám. Tie vedú proces proti líbyjskej vláde. Práve tá je podozrievaná, že stojí za atentátom.
Zmluva opísaná americkými advokátmi by znamenala precedens: štát označovaný za sponzora terorizmu by ponúkol kompenzáciu rodinám obetí vôbec prvýkrát.
Každá rodina má dostať 10 miliónov dolárov. Líbya si však kladie podmienky: Organizácia Spojených národov a Spojené štáty zrušia sankcie, ktoré na Líbyu po atentáte uvalili.
Vyzerá to na dobre pripravený obchod: 40 percent peňazí, keď OSN uvoľní svoje sankcie, ďalších 40 percent po tom, ako Spojené štáty zrušia obchodné embargo, a zvyšok keď Bush vyškrtne Líbyu zo zoznamu štátov podporujúcich terorizmus.
Predstaviteľom Spojených štátov sa kladenie podmienok nepáči. „Našu politiku to nijako neovplyvní,“ povedal pre agentúru Reuters nemenovaný americký vládny predstaviteľ. Ani Spojené štáty, ani OSN sa s peniazmi neuspokoja chcú, aby Líbya verejne prevzala zodpovednosť za teroristický čin. Až potom zrušia sankcie.
V roku 1999 vydala Líbya svojho tajného agenta Abdela Basseta al-Megrahího škótskemu súdu. Ten ho uznal vinným za prepašovavie výbušniny na palubu lietadla a odsúdil ho na doživotie. Vtedy OSN svoje sankcie dočasne zastavila. Ich definitívne zrušenie však zatiaľ odmieta.
Líbyi pritom oveľa viac záleží na zrušení embarga na všetky finančné a obchodné transakcie medzi Washingtonom a Tripolisom ako na bezzubej nevôli OSN. V líbyjskom návrhu však o priznaní zodpovednosti za útok vraj nie je ani zmienka.
Návrh musia najprv prijať tí, čo štát Líbyu pred šiestimi rokmi zažalovali - rodiny obetí. „Ak Líbya stále nie je ochotná priznať, že zosnovala masovú vraždu, potom všetko, čo pôjde rodinám, budú len krvavé peniaze,“ povedala pre BBC vdova Vicky Cummocková. Bert Ammerman prišiel v tragédii o brata. Návrh nazýva „významnou dohodou“: „Som pragmatik.“
Naďalej sa presne nevie, čo vlastne teroristi útokom sledovali. Podľa jednej teórie to bola odplata za zostrelenie lietadla, ktoré viezlo iránskych pútnikov krátko pred útokom nad Lockerbie do Mekky. Americkí delostrelci si ho pomýlili s nepriateľským vojenským cieľom. Pochopenie pohnútok útočníkov už mŕtvym nepomôže. Môže však pomôcť predvídať. „Keby boli britské a americké úrady dôsledné v riešení prípadu Lockerbie hneď po katastrofe, 11. september by sa nikdy nestal,“ povedal pre BBC Martin Cadman, otec mŕtveho syna.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ