
Protesty v berberskej Kabýlii sa opakovali aj minulý mesiac.
FOTO - TASR/AP
Alžírčania dnes hlasujú v parlamentných voľbách, ktorých vierohodnosť spochybňuje bojkot opozície a apatia voličov. Druhýkrát sa v Alžírsku volí parlament od pamätného roku 1992, keď by legislatívne voľby vyhrala moslimská fundamentalistická strana, ale vláda jej v tom zabránila vojenskými prostriedkami. Násilie islamských fundamentalistov odvtedy neutícha, vyžiadalo si 100 000, podľa niektorých nezávislých zdrojov až 150 000 obetí. Spolu 389 poslancov dolnej snemovne môže voliť 18 miliónov zaregistrovaných voličov.
V hornatej provincii Kabýlia, kde boli minulý rok rozsiahle protesty a sociálne nepokoje, ozbrojenci varovali, že prekazia „hanebné“ voľby. Ich výzva obyvateľom, aby ostali doma, bude mať zrejme silný efekt. Kabýlia sa zrejme zdrží hlasovania a tak isto urobia aj stúpenci demokratickej opozície. „Hlasovanie za týchto okolností a bez prítomnosti celej jednej oblasti je absolútna politická bezohľadnosť,“ tvrdí bývalý minister kultúry Abdulazíz Rahábí.
Život Alžírčanov pod stálou hrozbou násilia islamských aktivistov - bombových útokov a vražedných nájazdov na osamelé dediny - sa zhoršil po protivládnych protestoch v Kabýlii, päťmiliónovej enkláve etnických Berberov. Kabýlia je baštou opozície proti vláde. Berberskí aktivisti nazvali štvrtok „dňom hanby“, pod ich vplyvom voľby bojkotuje aj svetská opozícia.
Voľby „skonsolidujú“ štátne inštitúcie a „umožnia vznik demokratického systému rešpektujúceho ľudské práva, slobodu slova a politický pluralizmus“, tvrdí minister zahraničia Abdulazíz Belchadím.
Všeobecné rozčarovanie z ekonomických a spoločenských vyhliadok štátu bohatého na ropu podľa všetkého spôsobí, že milióny voličov - podľa prieskumov viac ako tretina - nepôjde k urnám. „Tieto voľby sú zbytočné. Je zrejmé, že súčasný systém sa zachová, ale zároveň vyprchá aj zvyšok dôveryhodnosti, ktorý ešte mali štátne inštitúcie,“ hovorí spisovateľ Abíd Charíf.
Muhammad Bahús, fejtonista denníka Oran, povedal: „Ľudia sú hlboko sklamaní politikmi. Všetci si myslia, že sa nič nezmení a že systém už pridelil kvóty kresiel všetkým stranám.“ Bahús predpovedá víťazstvo strán súčasnej vládnej koalície: Národný oslobodzovací front (FLN), ktorý vládol v Alžírsku po získaní nezávislosti z pozície jednej strany a teraz sa pod vedením premiéra Alí Benflisu omladený vracia na scénu, zrejme získa najviac kresiel. Po ňom to bude Národné demokratické zhromaždenie (RND), ktoré má 156 kresiel v odstupujúcej 381-člennej komore. Umiernené islamské strany Hnutie za mierovú spoločnosť (MSP) a Hnutie Ennahda získajú zopár kresiel, ale nie dosť na to, aby výrazne zavážili.
(reuters, kl)