BRATISLAVA – Výška starobných dôchodkov bude spravodlivejšia, ženy budú musieť pracovať dlhšie a o zvyšovaní penzií prestanú rozhodovať poslanci. To sú základné zmeny, ktoré prináša nový zákon o sociálnom poistení. Včera ho schválil parlament, čím urobil prvý dôležitý krok k reforme dôchodkového systému.
Spravodlivejší dôchodkový systém sa dosiahne tým, že výška dôchodku sa začne odvíjať od skutočne zaplateného poistného a času poistenia počas pracovného života. Tí, ktorí viac odvádzajú na poistnom, teda budú mať nárok na vyššiu penziu.
Hoci túto zmenu vnímajú ekonómovia kladne, upozorňujú, že dôležitejší pre dôchodkovú reformu bude druhý – kapitalizačný pilier dôchodkového systému. „Dnes každý platiteľ poistného stráca tým, že si neodkladá poistné na svoj osobný účet, kde sa mu peniaze zhodnocujú,“ upozornil analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian. Osobné účty má riešiť zákon o kapitalizačnom pilieri, ktorý poslanci neodsúhlasili.
Pre ženy nový sociálny zákon znamená, že do dôchodku budú odchádzať neskôr.
Zvyšovanie ich dôchodkového veku bude trvať až do roku 2027, keď sa vyrovná so 60-ročnou hranicou dôchodku u mužov. „Je to nevyhnutné, lebo klesá podiel ekonomicky aktívnych ľudí a pribúda dôchodcov,“ vysvetlil Kotian. Nový zákon má ekonomické dopady starnutia populácie spomaliť.
Menšiu záťaž pre ekonomiku má priniesť aj automatický rast dôchodkov, ktoré nahradí každoročné licitovanie poslancov o percento zvyšovania. Včera naposledy parlament rozhodol, že dôchodky sa od júla zvýšia o päť percent.
Najvášnivejšiu diskusiu vyvolal osobitný zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov. Poslanci Július Brocka a Peter Tatár kritizovali, že sa ním vytvára uprednostňovaná skupina poistencov, ale podľa exministra vnútra Pittnera by zrovnoprávnenie ozbrojených zložiek s ostatnými poistencami vyvolalo masovú vlnu výpovedí z policajného zboru a armády. Poslanci sa v hlasovaní priklonili k názoru Pittnera.
Napriek obavám by nový zákon nemal zvýšiť poistné odvody. Magvašiho návrh na zvýšenie maximálneho základu totiž poslanci z návrhu zákona vypustili. Naopak, schválili návrh Brocku, ktorým sa bude o pol percenta znižovať poistné za každé nezaopatrené dieťa. (jj, tv)