BRATISLAVA – Tajná služba má takmer miliardový rozpočet. Napriek tomu musí dostať viac, ak sa Slovensko nemá premeniť na operačný priestor teroristov, mafiánskych skupín, extrémistov a prepieračov peňazí.
Hovorí sa to v správe o činnosti slovenskej tajnej služby za uplynulý rok, ktorú včera predniesol pred parlamentom riaditeľ SIS Vladimír Mitro. Poslanci sa väčšinou zhodovali, že správa obsahovala len všeobecné a dostupné informácie.
Mitro parlamentu referoval o teroristoch z Pravej IRA zadržaných v Piešťanoch. „Nie sme priamo ohrození teroristickými útokmi, ale určité prvky možného tranzitu, prípadne logistiky na Slovensku sú.“
Slovom „bohužiaľ“ odpovedal na otázku novinárov, či sa na Slovensku nelegálne obchoduje so zbraňami. Podľa zistení SME poslanci dostali informácie aj o firmách, ktoré sú zapletené do obchodovania so zbraňami s tými krajinami, na ktoré je uvalené embargo OSN.
Správa sa zaoberá aj bankrotom nebankových subjektov a píše sa v nej, že SIS v predstihu niekoľkých mesiacov na blížiaci sa bankrot upozornila a analyzovala niektoré pochybné investície.
SIS sa venovala aj tzv. pseudonáboženským zoskupeniam – scientologickej cirkvi a cirkvi zjednotenia, ktorej členovia sú známi ako moonisti.
Tajná služba sa zaoberala aj korupciou a klientelizmom štátnych úradníkov, pracovníkov samospráv, finančných inštitúcií a rôznych záujmových a profesijných združení. Zamerala sa na podvody pri vydávaní a poskytovaní dotácií a licencií.
SIS vlani na základe súhlasu sudcu odpočúvala 551 mobilných a 123 pevných telefónnych liniek. V 72 prípadoch SIS nezískala povolenie sudcu. Nepomer medzi počtom žiadostí na mobilné a pevné linky je spôsobený tým, že „záujmové osoby“ používajú viacero mobilných telefónov.
Mitro sa v snemovni nezmienil o svojom predchodcovi Ivanovi Lexovi. Novinárom odmietol povedať, kde sa Lexa nachádza a ich otázky odmietol komentovať.
„To nebola skutočná správa, bolo to dosť trápne,“ povedal poslanec Ján Langoš.
Dokonca navrhol, aby Mitro správu prepracoval a opäť ju predložil parlamentu. Augustín M. Húska z HZDS dal správe prívlastok „plochá“. Poslanec Robert Fico sa odmietol k správe vyjadrovať s argumentom, že chce zachovať jej neverejný charakter.
Riaditeľ SIS považuje správu za originálnu a o výhradách poslancov povedal, že sa každý rok opakujú.
Záujem o Mitrov prejav mala najmä opozícia. Parlament zamestnal na celé predpoludnie. Niektorí poslanci sa však sťažovali, že šéf SIS im neodpovedal na viaceré otázky. Bránil sa tvrdením, že mu to neumožňuje zákon.
Poslanec Ján Langoš vyčítal Mitrovi, že v správe nebola zmienka ani o jednej operácii, ktorá by sa vyhodnotila ako efektívna s tým, že sa zabránilo poškodeniu národnobezpečnostných záujmov štátu. „O dokončených operáciách tajná služba informuje. Za štyri roky ani v jednej správe takýto údaj nebol,“ povedal Langoš.
Poslanec SDĽ Pavol Kanis povedal, že správa bola „typická“ bez konkretizácie. „Poslanci by mali zrejme rozmýšľať, že ich činnosť na kontrolu SIS a Vojenského spravodajstva by mala ísť trošku pod kožu.“
Autor: sp, pt