1. Je pravda, že väčšina ľudí kvôli stresu tučnie?
áno nie
2. Naozaj jestvuje diagnóza, ktorú môžeme označiť ako "pondelková choroba"?
áno nie
3. Môže zlosť, jed a srd vyvolať zdravotné ťažkosti?
áno nie
4. Jestvuje aj "dobrý stres"?
áno nie
5. Je naozaj pravda, že chronický stres poškodzuje ľudské zdravie?
áno nie
Správne odpovede:
1. áno - Zo stresu sa tučnie. Platí to naozaj o väčšine ľudí. Organizmus stresové situácie podvedomo neutralizuje tým, že si vytvára opiátové látky ako sú betaendorfýny. Ak nestíha, človek dostane chuť na čokoládu, "niečo dobré sladké" alebo na "niečo mastné". Tieto potraviny naozaj dokážu zlepšiť našu náladu, ich účinok je však veľmi krátkodobý. Takže, o chvíľu sa organizmus dožaduje ďalšieho "sústa". Nebezpečenstvo číha najmä na ženy, ktoré podľa viacerých výskumov milujú sladkosti viac ako muži, a tak po nich aj častejšie siahnu...
2. áno - Mnohí ľudia to poznajú veľmi dôverne - po víkende sa im v práci nič nezdá byť také, aké by to malo byť. Zrazu sa im zvýši telesná teplota, rozbolí ich hlava, začínajú mať ťažkosti s dýchaním... Dôvodom však nemusí byť zlý šéf ani stres, celkom stačí, aby nebola v poriadku klimatizácia, aby miestnosti neboli dostatočne vyvetrané, aby v nich "stál" cigaretový dym. Mimochodom, baktérie, ktoré žijú v nedobrých klimatizačných zariadeniach, môžu vyvolať chorobu známu ako "syndróm chorých bodov". Táto choroba sa prejavuje dvojakým spôsobom - bolesťami hlavy alebo chrípkou, ktorú má na svedomí umelé zvlažovanie vzduchu. Iným pojmom je "pondelková choroba" - je to nie veľmi škodlivá alergia úzko spätá so zvlhčujúcim klimatizačným zariadením, konkrétne s baktériami, ktoré v ňom žijú.
3. áno - Američania dokázali, že zvýšená agresivita počas dospievania môže ovplyvniť hladinu cholesterolu v krvi v dospelosti. Ako to vysvetliť? Asi tak, že stres a zlosť vyvolávajú zvýšené vylučovanie adrenalínu, hormónu, ktorý zas ovplyvňuje hladinu tukov v krvi.
4. áno - Stres je rovnako starý pojem ako samotné ľudstvo. Človek sa vďaka nemu dal na útek, keď mu hrozilo nebezpečenstvo. Už pri najmenšom stave vzrušenia vysiela ľudský mozog signály nadobličkovým žľazám, ktoré uvoľňujú hormóny, medzi nimi aj adrenalín. Práve ten zrýchľuje srdcovú činnosť, cirkuláciu krvi a sťahovanie svalstva. Inými slovami, zachraňoval nás pred nebezpečenstvom. A čosi z toho nám aj zostalo. Viete, ako zareagujete, keď vám ktosi nečakane zakričí do ucha - húúú? Naježíte sa. To je prejav "pozitívneho stresu".
5. áno - Chronický stres je plodom náročného života najmä vo veľkomestách, každodenných problémov, pretekov s časom, rodinných ťažkostí... Je to proces, ktorý sa časom zhoršuje a robí z nás - pacientov. V krvi sa nám chronicky zvyšuje hladina dvoch hormónov, adrenalínu a noradrenalínu, ktoré mobilizujú celý organizmus. Nadobličkové žľazy v snahe zmierniť tento proces vylučujú kortikoidy, ktoré zasa aktivizujú imunitný systém. Čo to znamená? Stres vyvoláva intenzívne stimulácie, ktoré dodatočne "poháňajú" jednu časť mozgu, čím trpí jeho zásobovanie výživnými látkami. Keď nám chýbajú, chýbajú nám aj adekvátne psychické a fyzické reakcie na stres. Výsledkom sú problémy pri vylučovaní hormónov, zmeny v správaní, neuróza. Tieto stavy sú zas predispozíciou pre to, aby človek dostal infarkt alebo začal mať ťažkosti so zažívacím traktom, kožné choroby ako sú ekzémy či psoriáza, s astmou či nespavosťou.
Autor: Júlia Stolzová