
Lokalita Rybie jazero, neďaleko pohoria Durmitor, je jedným z mnohých miest v čiernohorskom vnútrozemí, kde možno vidieť skupiny niekoľkotonových opracovaných kamenných monolitov. Sú to náhrobné kamene príslušníkov náboženského hnutia bogomilov, ktorí na tomto území žili v 12. a 13. storočí.
akékoľvek cirkevné pravidlá a hierarchiu, hlásali, že hlava rodiny je zároveň hlavou cirkvi, a vystupovali proti svetskému bohatstvu cirkvi a jej majetkovému vlastníctvu. Sami seba vyhlasovali za sprostredkovateľov spasenia a cirkevnú a svetskú moc považovali za spojencov diabla. Za diablovo dielo označovali aj cirkevné obrady a sviatosti. Jediné, čo bogomili prevzali od kresťanov, bol otčenáš. Jeden z variantov bogomilského učenia bol krátky čas dokonca oficiálnym náboženstvom v Bosne a v Uhorsku.
Ortodoxná cirkev bogomilov tvrdo prenasledovala a niektoré ťaženia proti nim sa údajne podobali až križiackym výpravám. V rámci jedného z nich vraj bolo v Čiernej Hore počas jedinej noci zavraždených až 40-tisíc príslušníkov bogomilskej komunity. Prenasledovanie cirkvou, ako aj neskorší vpád Turkov na toto územie spôsobili, že väčšina bogomilov prestúpila na islam.
O živote bogomilských komunít na území Čiernej Hory sa nezachoval nijaký písomný dokument. O tom, že tu pôsobili, sa dnes vie iba z legiend, ktoré sa po stáročia šírili ústnym podaním. Jediným hmatateľným dôkazom sú teda iba tieto cintoríny s gigantickými náhrobkami vyčnievajúcimi nad okolitou krajinou. Viaceré z nich sa už časom vlastnou hmotnosťou zaryli hlboko do zeme.
V posledných desaťročiach boli monolity viackrát skúmané, nikomu sa však doteraz nepodarilo objasniť, ako sem tieto niekoľkotonové kamene bogomili dopravili. Vie sa iba to, že pochádzajú zo skalných útesov, ktoré sú od Rybieho jazera vzdialené jedenásť kilometrov.