Po schválení a zverejnení prospektu sa družstvá projektu Slovenské investície stávajú subjektmi, na ktoré úrad dohliada. Úrad bude hlavne kontrolovať dodržiavanie informačných povinností - zverejňovanie ročných a polročných správ a oznamovanie zmien, ktoré môžu zhoršiť schopnosť spoločnosti plniť svoje záväzky. Okrem toho dohľadu podlieha aj to, či družstvá zverejňujú len ponuky, ktoré úrad posúdil alebo nezakázal.
„Schválenie prospektu investície nie je zárukou, že spoločnosť je schopná vyplácať výnosy zo svojho zisku,“ povedal hovorca úradu Marek Kačmár. Ako dodal, schválenie prospektu neznamená, že činnosť spoločnosti je v súlade s predpismi, ktoré upravujú činnosť firiem - daňové zákony, zákon o účtovníctve a ďalšie.
„Úrad nie je pri schvaľovaní žiadosti povinný preverovať pravdivosť alebo hodnovernosť údajov uvedených v prospekte investície,“ povedal Kačmár. Výnimkou sú identifikačné údaje o spoločnosti a oprávnenosti osôb podpisujúcich prospekt.
Schválenie prospektu je podľa predstaviteľov firiem pôsobiacich na kapitálovom trhu pozitívne. Pre klientov to znamená istotu dostatku potrebných informácií, ktoré by im mali pomôcť pri rozhodovaní sa. „Nie je zlé ponúkať alternatívne investície,“ povedal predseda predstavenstva Asociácie správcovských spoločností Boris Procik.
Prospekt by mal dať prehľad o tom, kam spoločnosť investuje, a klient je tak oboznámený s rizikom. Spoločnosť by mala upozorniť aj na to, že doterajší alebo propagovaný výnos nie je zárukou budúcich výnosov.
Aj napriek tejto kontrole dohľad nad nebankovým subjektom nie je taký prísny ako pri licencovaných spoločnostiach. Riziko je preto väčšie ako napríklad pri podielových fondoch. Podľa Procika je porovnateľné s rizikom investovania do akcií a je určené pre hráčov. Vložené peniaze nie sú garantované štátom.
Štyri družstvá projektu Slovenské investície majú približne 1400 členov, ktorí do nich vložili 58 miliónov korún. Spoločnosť plánuje v tomto roku dosiahnuť zhodnotenie vkladov 14, prípadne 7 percent.
GABRIEL KÁDASI