
ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS
BRATISLAVA – O vývoze zbraní zo Slovenska sú len čiastkové správy. Napríklad z vlaňajších obchodov so zbraňami sú presné záznamy len o tridsiatich exportoch, o vyše deväťsto ďalších obchodoch podrobnosti chýbajú.
Ak sa chce Slovensko dostať do Európskej únie, malo by dodržiavať jej etický kódex o obchode so zbraňami, hovorí organizácia Amnesty International. Znamená to nevyvážať zbrane nielen do krajín, na ktoré je uvalené embargo, ale ani do takých, v ktorých sú regionálne konflikty, a do krajín, ktoré nedodržiavajú ľudské práva. Túto podmienku však Slovensko zatiaľ neplní.
Ľubomír Gažák z ministerstva hospodárstva, ktoré obchod so zbraňami zastrešuje, tvrdí: „Nemôžeme byť pápežskejší ako pápež.“ Navyše, dodáva, obchod so zbraňami je veľmi výhodný.
Podľa registra OSN pre konvenčné zbrane slovenské firmy napríklad vlani vyviezli štyri stíhacie bombardéry do Angoly, 34 veľkokalibrových húfnic do Bieloruska a dve húfnice do Zimbabwe. Pre spomínané krajiny embargo síce neplatí, ale porušujú sa v nich ľudské práva.
Ak ide o vývoz zbraní do problematickej krajiny, môže udelenie licencie vetovať ministerstvo zahraničia. Jeho zástupcovia Milan Cagánik a Peter Kormút tvrdia, že ak bude vôľa, budú kódex dodržiavať.
Nedostatočnú kontrolu obchodu so zbraňami Slovensku popri korupcii vyčítajú aj Američania. Cagánik a Kormút hovoria, že výčitky zaznievajú najmä neoficiálne „pri pracovných rokovaniach“.
V krajinách Európskej únie je pravidlom, že každá vláda vydáva každoročne oficiálnu výročnú správu o zbrojnom exporte. Výnimkami sú Rakúsko, Grécko a Luxembursko.
Správu o exporte zbraní nezverejňuje ani Slovensko. Podľa viacerých predstaviteľov ministerstiev, ktorí v utorok o transparentnosti obchodu so zbraňami hovorili za okrúhlym stolom, je hlavný problém v zákone o ochrane utajovaných skutočností. Podľa neho sú všetky informácie o obchode so zbraňami tajné: „Preto nie je na Slovensku de facto možné dosiahnuť v obchode so zbraňami takú mieru transparentnosti ako v krajinách únie,“ povedal Matúš Korba, ktorý tento rok zostavil prvú nezávislú správu o exporte zbraní na Slovensku. Vydala ju Spoločnosť pre zahraničnú politiku.
O zrušení vyhlášky, ktorá určuje tieto veci ako tajné, by mal rozhodnúť Národný bezpečnostný úrad spolu s ministerstvom hospodárstva. Podľa riaditeľa kancelárie NBÚ Juraja Puchého v parlamente je už novela zákona, ktorá značne preriedi skutočnosti označené ako tajné a prísne tajné.
Obchod so zbraňami navrhlo utajiť ministerstvo hospodárstva: „Rozhodnúť o zrušení môže ten, kto utajuje. Možno majú dôvody, pre ktoré to utajujú, to nekomentujem, ale je to na nich,“ hovorí Puchý.
Po schválení novely v parlamente, ktoré sa očakáva v najbližších dňoch, bude záležať iba na ministerstve hospodárstva, či informácie o obchode so zbraňami zostanú utajené.
Krajiny, na ktoré platí embargo OSN
Afganistan
(oblasti ovládané Talibanom)
Angola
(oblasti ovládané hnutím UNITA)
Irak
Libéria
Rwanda (zákaz neplatí na obchodovanie s oficiálnymi úradmi krajiny)
Sierra Leone (to isté)
Somálsko
Krajiny, do ktorých zakázala vyvážať zbrane Európska únia
Angola
Eritrea
Etiópia
Irak
Juhoslávia,
Libéria
Rwanda
Sierra Leone
Somálsko
Krajiny, do ktorých Európska únia obmedzila vývoz zbraní
Afganistan
Bosna a Hercegovina
Čína
Chorvátsko
Irán
Kongo
KĽDR
Kuba
Líbya
Bývalá Juhoslovanská republika Macedónsko
Mjanmarsko
Sudán
Sýria
(Zdroj: Amnesty International)