Je to horšie ako najhoršia prognóza

BRATISLAVA – Minulý rok u nás viac ľudí zomrelo, ako sa narodilo a prirodzený prírastok, typický pre niekdajšie „plodné“ Slovensko, sa zmenil na prirodzený úbytok. Počet živonarodených detí bol 51 136 a zomrelo o 854 ľudí viac – 51 980, hovorí Štat


ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC


BRATISLAVA – Minulý rok u nás viac ľudí zomrelo, ako sa narodilo a prirodzený prírastok, typický pre niekdajšie „plodné“ Slovensko, sa zmenil na prirodzený úbytok. Počet živonarodených detí bol 51 136 a zomrelo o 854 ľudí viac – 51 980, hovorí Štatistický úrad.

Celkový počet obyvateľov sa aj napriek tomu zvýšil o 168. Na Slovensko sa prisťahovalo o tisíc ľudí viac, ako sa oficiálne vysťahovalo. „Demografický vývoj sa zhoršuje, populácia starne,“ hovorí predseda Štatistického úradu Peter Mach. Podľa neho je dôležité už teraz rátať so zmenou pomeru ľudí v produktívnom a poproduktívnom veku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kým v roku 2000 pripadalo na sto detí 81 ľudí nad 60 rokov, v roku 2010 by malo na sto detí pripadať až 120 starých ľudí, odhadujú prognostici SAV. Zväčší sa aj podiel najstaršej populácie – ľudí nad osemdesiat rokov, a to hlavne žien, ktoré budú tvoriť dve tretiny tejto skupiny ľudí.

Vek matiek stúpa

Moderná žena chce mať vysokoškolské vzdelanie, hľadá si perspektívnu prácu, antikoncepcia pre ňu už nie je neznáma, dokáže sa v mnohom vyrovnať mužovi. Čas na dieťa sa preto posúva.

V minulosti bolo pre Slovensko typické, že dievčatá sa vydávali zavčasu. Prvé dieťa prišlo krátko po sobáši, pretože takmer polovica mladých neviest bola už na svadbe tehotná. Spravidla rýchlo nasledovalo druhé, tretie dieťa. Matka sa vrátila do práce a deti šli v pomerne nízkom veku do jaslí. V roku 1990 pripadalo na matku 2,9 dieťaťa, v minulom roku 1,2.

SkryťVypnúť reklamu

Priemerný vek matiek pri narodení prvého dieťaťa sa dnes posunul z kritických 21 rokov v 80. rokoch na 24 rokov, pričom priemerný vek rodičiek je 26,5 roka. Oproti priemeru v západnej Európe je stále o tri-štyri roky nižší. Sociológovia hovoria, že je dobré, že prvorodičky sú už staršie ako kedysi.

Každoročne sa zvyšuje aj podiel detí narodených mimo manželstva. Minulý rok to bolo takmer každé piate dieťa.

„K poklesu pôrodnosti dochádza vo väčšine Európy,“ hovorí demograf Martin Tirpák. Výnimkou boli za posledný rok len štyri krajiny: Francúzsko, Dánsko, Holandsko a Belgicko. Neznamená to však, že tam je pôrodnosť vyššia ako na Slovensku. V týchto krajinách klesla pôrodnosť už v minulosti.

Najvyšší pokles pôrodnosti za posledný rok mala Ukrajina a Česká republika. O rozšírenie populácie v Európe sa stále stará Turecko, kde je najvyššia pôrodnosť, dobre sú na tom aj na Islande.

SkryťVypnúť reklamu

Menej manželstiev

Aj minulý rok klesol počet párov, ktoré sa rozhodli zosobášiť. Uzavretých bolo 23 800 manželstiev, o dvetisíc menej ako pred rokom. „Je to najnižšia úroveň sobášnosti v povojnovom období,“ hovoria demografovia. Na porovnanie: v roku 1970 sa uzatvorilo 36-tisíc sobášov. Muži sa dnes ženia priemerne vo veku 28,6 roka, ženy v 25,6 roka.

„Slovensko síce v rebríčku pokleslo, no stále sa vývojom sobášnosti zaraďuje do európskeho priemeru,“ hovorí Michal Tirpák.

Rozvodov je viac

Rozvodovosť u nás stále stúpa. Na 100 uzavretých manželstiev pripadlo minulý rok až 41 rozvodov, pričom 70 percent z toho tvorili manželstvá s maloletými deťmi. Priemerná dĺžka manželstva, ktoré sa končí rozvodom, je 13 rokov.

V roku 1970 bolo na Slovensku 3420 rozvodov. Minulý rok rozviedli takmer 10-tisíc manželstiev, o 500 viac ako v predchádzajúcom roku. Napriek tomu je u nás menej rozvodov, ako je európsky priemer.

SkryťVypnúť reklamu

Európske prvenstvo v rozvodovosti si udržiavajú naši českí susedia.

Umierame zavčasu

Slovensko v dĺžke života stále výrazne zaostáva za ostatnou Európou, a to aj napriek tomu, že stredná dĺžka života stále stúpa. Podarilo sa výrazne znížiť dojčenskú a novorodeneckú úmrtnosť.

Muži sa u nás ešte stále dožívajú výrazne nižšieho veku (69,5 roka) ako ženy (77,6). Najviac ľudí u nás zomiera na choroby obehovej sústavy a nádory.

Najdlhšieho veku sa dožívajú ľudia na Islande (muži 78 rokov, ženy 81,4). (hr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 617
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 368
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 202
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 384
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 911
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu