ho tábora sú prekvapujúco minulosťou. V hotelových rehabilitačných priestoroch sa miešajú futbalisti s ázijskými masérkami a zahraničnými obchodníkmi. Rozhovor s reprezentačným kapitánom? Žiaden problém. Interview s jedným z troch prítomných princov z kráľovskej rodiny Fahd? Hladký priebeh.
Saudskoarabský účastník svetového šampionátu sa správa neobyčajne otvorene. Na každodennú tlačovú konferenciu si však ešte jeho zástupcovia nezvykli. Zato princ Turki bin Chalid, vedúci delegácie v Japonsku, si pár minút na otázky novinárov nájde vždy. Rovnako tak kapitán mužstva Sami Al-Jaber. Znie to možno smiešne, ale princ Turki bin Chalid sa v Hiltone pohybuje v džínsoch a vo voľnom čase si rád odskočí na kávu do hotelového baru. V hlave mu intenzívne víria myšlienky pred úvodným vystúpením, v ktorom sa Saudská Arábia stretne s Nemeckom: „Ak máme nad Nemcami vyhrať, museli by sme zvoliť systém 8 - 1 - 1.“ V praxi takmer nemožný variant, ale všetci traja princovia, ktorých vplyv, najmä finančný, je na saudskoarabský futbal značný, si zakladajú na národnej hrdosti a cti štartovať po tretí raz medzi svetovou elitou.
V nedeľu sa o tom mohlo presvedčiť desaťtisíc japonských fanúšikov, keď jeden z trojice princov Nawaf bin Faisal, takisto v džínsoch, vybehol na trávnik a s hráčmi trénera Nassera Al-Johara si dvadsať minút zatrénoval. Aj dvoch akreditovaných novinárov zo Saudskej Arábie žoviálne správanie člena kráľovskej rodiny prekvapilo. Ihneď zaostrili objektívy svojich redakčných i súkromných videokamier na ihrisko a zachytené obrázky sa stali cennou spomienkou. Skôr osobnou ako verejnou, lebo ťažko predpokladať, že by sa nasnímané zábery objavili na stránkach novín či na arabských televíznych kanáloch. Podobné rarity sa v tejto časti sveta nevidia každý deň a patria viac do osobného archívu.
Reprezentácia Saudskej Arábie je jedinou krajinou na majstrovstvách sveta v Japonsku a Kórejskej republike, ktorá nemá ani jediného hráča pôsobiaceho v zahraničí. Všetci dvadsiati traja nominovaní futbalisti sú členmi piatich domácich klubov - Al-Hilal, Al-Nassr, Al-Ittihad, Al-Ahli a Al-Šabab. Táto bariéra nebude trvať zrejme dlho. V Tokiu sa údajne uskutočnili prvé rozhovory o tom, že by pár najlepších jednotlivcov predsa len mohlo v blízkej budúcnosti vycestovať za futbalom aj za hranice krajiny. Pri rozhovoroch sa zúčastnili, ako inak, všetci traja princovia.
Saudská Arábia je jednou z najbohatších krajín sveta. Každému reprezentantovi vyplatil národný zväz prémiu za postup na majstrovstvá vo výške 17 500 dolárov. Ak by sa futbalovo exotickej krajine v Japonsku darilo, dostanú hráči od kráľovskej vlády oveľa vyššie sumy. Okrem toho, ako je v tejto časti sveta zvykom, aj luxusné vily, drahé autá či cenné papiere.
MIROSLAV BUKOV