
Soulské dievčatá sledujú tučniakov oblečených do dresov, ktorí hrajú za sklom futbal. Už o dva dni sa zápasom Francúzsko - Senegal začnú 17. majstrovstvá sveta vo futbale. FOTO - ČTK/AP
e spoločnosti a, pochopiteľne, aj hráči. Nejeden národný futbalový zväz zvýšil pred šampionátom svojim reprezentantom motiváciu zverejnením špeciálnych prémií. Aby to bola ešte presvedčivejšia psychologická zbraň, viacerí vypísali odmeny na hlavu v prípade zisku titulu majstra sveta. Aj tí, ktorí na to objektívne nemajú.
Suverénne najbohatšími hráčmi sa môžu stať Francúzi. Ak reprezentanti trikolóry obhája prvenstvo spred štyroch rokov z domáceho prostredia, konto každého z nich sa zvýši o astronomických 23 miliónov slovenských korún (všetky ďalšie sumy sú v prepočte na slovenské koruny).
Také vysoké prémie si nemôžu dovoliť ani štvornásobní majstri sveta z Brazílie, finalisti posledných majstrovstiev. Prezident Brazílskeho futbalového zväzu Ricardo Teixeira počas záverečného sústredenia mužstva v Barcelone prezradil výšku odmeny pre každého hráča, ak juhoamerická futbalová veľmoc zasadne po ôsmich rokoch opäť na trón - 9,5 milióna. Bola by to najvyššia suma v histórii brazílskeho futbalu vyplatená za titul. Za druhé miesto sa ujde každému oveľa nižšia. „My však vyhráme celý turnaj. Každú inú možnosť vylučujem,“ zdôraznil optimista Teixeira. Po neúspešnom finále pred štyrmi rokmi dostal každý brazílsky reprezentant okolo osem miliónov.
Vysoko nasadili latku Španieli, ktorým zväz sľúbil za prvé miesto 21 miliónov korún. Ak však dopadnú rovnako ako vo Francúzsku, kde sa lúčili s turnajom už po troch zápasoch, nedostanú nič.
Do akej miery sú štedré usporiadateľské krajiny? Hoci Kórejská republika štartovala doteraz na piatich šampionátoch a odohrala na nich štrnásť zápasov, jej hráčom sa nepodarilo vyhrať ani jediný. Preto funkcionári zvolili radšej triezvejšie oceňovanie. Už postup z D-skupiny (súperi Portugalsko, Poľsko, USA) do osemfinále by znamenal úspech i zhruba 3,5 milióna korún na hlavu. Kórejčania si trochu zažartovali avizovaným miliónom dolárov za titul holandskému trénerovi reprezentácie Guusovi Hiddinkovi.
Japonci, v ktorých krajine zaznamenal futbal za posledné roky obrovský boom, majú vyššie ambície i prémie. Každý zverenec francúzskeho trénera Phillipa Troussiera by k senzačnej zlatej medaile inkasoval rovných desať miliónov korún. To je približne toľko, o koľko by zbohatli Angličania v prípade finálového víťazstva.
Taliani hladkali Zlatú Niké naposledy pred dvadsiatimi rokmi na svetovom šampionáte v Španielsku. Blízko k nej mali v USA ‘94, ale vo finále prehrali s Brazíliou na strely zo značky pokutových kopov, keď posledný nepremenil Roberto Baggio. Trapattoniho tím má silu i mimo trávnika. Dokumentoval to kapitán Paolo Maldini so spoluhráčmi, ktorí rokovali s vedením talianskeho zväzu a vymohli si päť a pol milióna korún pre jednotlivca za prípadný titul. Je to takmer o dva milióny menej, ako mali sľúbených naposledy vo Francúzsku. Aj bronzový stupienok má pre squadru azzurru cenu - poldruha milióna korún na osobu.
Nemecký futbal po krachu na EURO 2000 postúpil do Ázie až po barážovom dvojstretnutí s Ukrajinou. Tamojší zväz zaplatil každému reprezentantovi cieľovú prémiu okolo tri milióny, ktorá je totožná s eventuálnym primátom. V každom kole na ceste do finále si Ballack a spol. môžu prilepšiť o necelý miliónik.
MIROSLAV BUKOV
PRÉMIE ZA TITUL
KRAJINA SUMA NA HLAVU
Francúzsko 23,0
Španielsko 21,0
Japonsko 10,0
Anglicko 10,0
Brazília 9,5
Chorvátsko 8,5
Rusko 6,0
Taliansko 5,5
Nemecko 3,0
Nigéria 2,5
(Sumy sú v miliónoch slovenských korún)