BRATISLAVA - Založenie Úradu pre reguláciu prirodzených monopolov si ešte v tomto roku vyžiada 20,5 milióna korún. Na poslednom rokovaní o tom rozhodla vláda. Financovanie vzniku, ako i prevádzka úradu budú zabezpečené z prostriedkov štátneho rozpočtu, pôvodne to malo byť z príspevkov regulovaných podnikov. Preto bude potrebné pre nový úrad vytvoriť samostatnú rozpočtovú kapitolu.
Od januára 2002 prechádzajú na úrad kompetencie ministerstva hospodárstva v oblasti vecnej regulácie. Ide najmä o vydávanie licencií, rozhodovanie o prístupe nových subjektov do sietí, dohľad nad držiteľmi licencií a vedenie ich zoznamu. Cenová regulácia, ktorá spadá pod rezort financií, prejde do kompetencií úradu až v januári 2003.
S prechodom kompetencií prejdú na úrad aj zamestnanci ministerstiev, ktorí tu v oblasti regulácie v súčasnosti pracujú. S nimi prejde na úrad aj alikvotná časť rozpočtových prostriedkov ministerstiev. To znamená, že výdavky štátneho rozpočtu na činnosť úradu budú nižšie o prostriedky presunuté z ministerstiev. „Tieto prostriedky však nemožno presne vyčísliť, keďže nie sú známe analytické údaje o prostriedkoch vynakladaných v súčasnosti na regulácie,“ uvádza sa v materiáli schválenom vládou.
Úrad na reguláciu prirodzených monopolov má odpolitizovať tvorbu regulovaných cien zatiaľ však iba v oblasti elektroenergetiky a plynárenstva. Úrad bude posudzovať opodstatnenosť nákladov, ktoré si prirodzené monopoly zohľadňujú pri tvorbe konečných cien. Príkladom môže byť preverenie, či cena za ohrev tepla účtovaná domácnostiam zohľadňuje skutočnú výšku nákladov dodávateľa tepla na elektrinu či plyn alebo si do ceny premieta aj iné vplyvy. Okrem toho má úrad chrániť aj záujmy investorov tým, že im zaručí primeranú návratnosť investícií.
TOMÁŠ KURTANSKÝ