MAKOV – V Kysuckej obci Makov nie sú spokojní s výstavbou cestného hraničného priechodu s Českou republikou. Na investora stavby Colné riaditeľstvo SR podali dokonca oficiálnu sťažnosť predsedovi parlamentu.
Obyvatelia Makova sa spolu so starostom sťažujú, že výstavba vybavovacieho terminálu narúša ich každodenný život. Colnica je totiž od samotnej hranice vzdialená sedem kilometrov smerom do vnútrozemia. Na tomto území žije 81 obyvateľov osady Trojačka, ktorá patrí k Makovu. „Ľudia chodia denne do práce, do školy, k lekárovi, na poštu či do obchodu. Stále musia prechádzať cez osobnú colnicu,“ vysvetľuje starosta Marián Masnica.
Hoci Colný úrad v Žiline vydal týmto obyvateľom priepustky, situáciu často komplikujú kolóny áut. Sú prípady, že domáci tak strávia čakaním aj niekoľko hodín.
Podľa pôvodného plánu mal v Trojačke stáť iba nákladný terminál, osobná doprava sa mala vybavovať priamo na hranici. Pre nedostatok financií colné riaditeľstvo od výstavby pracoviska pre osobnú dopravu upustilo.
Výstavba objektu nákladného terminálu si doteraz vyžiadala už viac ako 300 miliónov korún. Ďalšie investície na výstavbu hraničného priechodu pre osobnú dopravu sú podľa vyjadrenia Colného riaditeľstva neúnosné. Pre pripravovaný vstup do EÚ nie je takéto pracovisko podľa nich ani potrebné. Obidve zložky chcú preto zlúčiť v Trojačke. Po dostavbe objektu sa sem majú prisťahovať aj české hraničné a colné orgány, ktoré fungujú v dočasných priestoroch priamo na hranici. Podľa starostu by sa práve tieto priestory mohli v budúcnosti využiť na vybavovanie osobnej dopravy. „Čo ak Slovensko nevstúpi do EÚ spoločne s Českou republikou? Neviem si predstaviť tie ostré hranice,“ povedal starosta Makova.
Výstavba a fungovanie hraničného priechodu v obývanej lokalite ohrozujú aj životné prostredie. Ľudia v Trojačke nie sú napojení na verejný vodovod, majú vlastné studne. Majú preto obavy o kvalitu vody, keďže v okolí končí veľa odpadkov a nebezpečného odpadu.
ANDREA HARMANOVÁ