Nenávidená a zbožňovaná. Je najkratšia, najužšia a najpomalšia v celom seriáli Veľkých cien. Zákruta Ste Devode zažila po štarte viac rozlámaných monopostov než akákoľvek iná šikana vo formule jeden. Sú to jediné preteky, o ktorých termíne nerozhoduje Medzinárodná automobilová federácia, ale rímskokatolícka cirkev. Uskutočňuje sa tradične v nedeľu po výročí Nanebovstúpenia Pána. Kto však vyhrá Veľkú cenu Monaka, čaká ho jediné: nesmrteľnosť.
Trojnásobný majster sveta Nelson Piquet svojho času vyhlásil, že jazdiť v Monaku na monoposte, to je ako preháňať sa po obývačke na motorke. Minuloročný víťaz David Coulthard sa nad tým nezamýšľa: „V každom prípade je to zvláštna výzva v kalendári. Nemusí tu vyhrať najlepší jazdec na najlepšom aute. Monako bude v kalendári GP figurovať dovtedy, kým sa tu nestane nejaký vážny incident.“
Dotyk Stredozemného mora však už pretekári v minulosti okúsili. V roku 1955 do mora pri prístave spadli Alberto Ascari s lanciou, o desať rokov neskôr Paul Hawkins s lotusom. Obidvaja prežili. „Sedemdesiatosem kôl treba jazdiť v tej istej stope, inak sa úsilie premení na kopu šrotu pri zvodidlách,“ hovorí úradujúci majster sveta Michael Schumacher, ktorý vie, o čom hovorí. Minulý rok musel pre poruchu auta odstúpiť z vedúcej pozície. Napriek tomu vyhral magickú ruletu v Monte Carle štyrikrát. Rekordérom v počte víťazstiev je legendárny Ayrton Senna. Monacký knieža Rainier mu podal triumfálny pohár šesťkrát.
Monacká ruleta sa rozkrúca päťdesiaty deviatykrát. Dnes zarevú monoposty s osemsto konskými silami na kvalifikačnom tréningu. Odtiaľ sa otvára cesta k úspechu v monackom kasíne, kde začnú zajtra od 14.00 h podávať hlavné menu.
„Bude to zábava,“ s úškrnom povedal na tlačovke Juan Pablo Montoya, ktorý bude skúšať šťastie v monackej hre po prvý raz. David Coulthard sa na neho s pochopením pozrel: „A to ešte nevieš, aká to bude sranda!“
ĽUDO PETRÁNSKY