
FOTO – TASR
BRATISLAVA – Asociácia poskytovateľov internetu (API) má viacero výhrad k projektu eSlovakia. Na projekte, ktorý má pripojiť školy na internet, sa už dohodli Slovenské telekomunikácie s premiérom Mikulášom Dzurindom.
„Internetizácia“ škôl prebehne bez výberového konania, vylúčení budú teda ostatní potenciálni dodávatelia. „Už súkromné Slovenské telekomunikácie si tak pred skončením svojho monopolu na pevné linky zabezpečia odbyt služieb bez toho, aby museli s niekým súťažiť,“ namieta člen predstavenstva API Marian Ďurkovič. „Projekt eSlovakia nie je žiadny komerčný projekt, preto zrejme vláda nepovažovala za potrebné robiť výberové konanie,“ reagovala hovorkyňa telekomunikácií Gabriela Nemkyová. Podľa nej ide o jednostrannú ponuku vláde, ako aj projektu Infovek na vybavenie škôl výpočtovou technikou.
Aby mohli školy internet využívať, budú musieť vybaviť aj učebne výpočtovou technikou. Telekomunikácie to chcú riešiť predajom počítačov na splátky, znova ale nehovoria o možnosti výberu z viacerých dodávateľov.
Podľa Nemkyovej však nemajú telekomunikácie snahu predávať školám počítače. Rozhodnutie pre konkrétneho dodávateľa bude na samotných školách.
Výhrady sú aj k dvojmiliardovej výške investícií, ktorú telekomunikácie deklarovali v rámci projektu vynaložiť. Ráta sa s pripojením 2800 škôl pevnou linkou do konca roku 2004. Ako pre Trend povedal Roman Baranovič z Ústavu informácií a prognóz v školstve, pripojenie v tomto rozsahu by v normálnych komerčných cenách vyšlo približne na pol miliardy korún. Podľa Ďurkoviča to preto vyznieva ako snaha o formálne plnenie privatizačnej zmluvy, ktorá zaväzuje strategického partnera Deutsche telekom preinvestovať do konca budúceho roka miliardu eur. „Nie sú nám známe predpoklady, z ktorých pán Baranovič vychádzal,“ povedala Nemkyová. Podľa nej telekomunikácie vyčíslili náklady na projekt v hodnote, ktorej sa „vzdávajú v prospech škôl“. Pri zohľadnení platných cien im vyšlo 1,995 miliardy korún.
Projekt eSlovakia má riadiť Rada pre eSlovakiu. Jej členov bude pritom vymenúvať vláda spolu s telekomunikáciami ako dodávateľom. Rada bude rozhodovať, kto sa môže do projektu zapojiť a kto nie. Podľa Ďurkoviča je to však neprijateľné, keďže o zložení koordinačnej rady bude spolurozhodovať jeden z uchádzačov.
Podľa Nemkykovej hovoriť o prijateľnosti alebo neprijateľnosti zo strany API je irelevantné. Na druhej strane, telekomunikácie uvítajú pri napĺňaní projektu každú pomoc, aj zo strany poskytovateľov internetu.
TOMÁŠ KURTANSKÝ